Maduro, Washington Post'a konuştu: Avrupa'nın ya da ABD'nin ne yaptığını zerre kadar umursamıyorum

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, son yıllarda ABD yönetimi ile tırmanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maduro, Washington Post'a konuştu: Avrupa'nın ya da ABD'nin ne yaptığını zerre kadar umursamıyorum

Washington Post gazetesine röportaj veren Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Caracas’a yönelik sert yaptırımları kaldırması ve iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmeye çalışması halinde ABD’li petrol devlerinin yüksek kârlar elde edeceğini belirtti.

Maduro, “ABD ne kadar büyük olursa olsun hükümetler arasında saygı ve bir diyalog varsa, doğru bir bilgi alışverişi varsa, yeni bir model ilişki oluşturabileceğimizden emin olun” dedi.

Maduro, “Saygı ve diyalog ilişkisinden kazan-kazan durumu; çatışmacı bir ilişkiden ise bir kaybet-kaybet durumu çıkar. Formül bu” ifadelerini kullandı.

Maduro, Batılı yetkililerin, Venezuela hükümetinin geçen yıl Norveç’te yürütülen görüşmelerde muhalefete, erken başkanlık seçimleri de dahil olmak üzere bir anlaşma teklif ettiği yönündeki iddialarını yalanladı.

Maduro, ayrıca kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yla hâlâ görüşmek istediğini dile getirdi. Maduro, “Guaido hataları yüzünden Ulusal Meclis’i kaybetti. Beni suçlamayın. Şimdi ABD’ye cevap vermek zorunda olan o” diye konuştu.

Öte yandan Maduro, Venezuela’ya yönelik uluslararası izolasyonun arttığı iddiasını da redderek şunları kaydetti:

“Sana gerçeği söylememi ister misin? Avrupa’nın ya da ABD’nin ne yaptığını zerre kadar umursamıyorum. Hiç umursamıyoruz. Sadece ne yaptığımızı önemsiyoruz. Kaç bin yaptırım olursa olsun bizi durduramayacaklar.”

Maduro, Trump yönetiminin, Rus petrol şirketi Rosneft’in Venezuella ham petrolünün yüzde 70’ini işlediği yönündeki iddiasını da yalanladı. Maduro, bu miktarın yüzde 20 olduğu bilgisini verdi.

Maduro, röportajında ABD Başkanı Trump ile iletişime geçmenin bir yolunu bulmaya çalıştığını açıkladı. Venezuelalı lider, 2018 yılını sonlarına doğru ABD Temsilciler Meclisi üyesi Peter Sessions ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine Trump’ın kişisel avukatı Rudolph Giuliani’nin de katıldığı iddiasını yalanladı.

Maduro, Giuliani’nin sesini duymadığını ancak Giuliani’nin hatta olduğu konusunda bilgi sahibi olduğunu ifade etti.

Bunun yanı sıra Maduro, Trump’ın yardımcıları tarafından yanlış yönlendirildiğini ve görüşmek için neden kendisi yerine Kore Deomratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong Un’u seçtiğine dair şaşkınlığını dile getirdi.

Maduro, “(ABD Dışişleri Bakanı) Mike Pompeo’nun Donald Trump’ın ülkemize yönelik politikasındaki başarısızlığından sorumlu olduğuna inanıyorum. Bence Pompeo bir fantezi içinde yaşıyor. Ayakları yere basan bir adam değil. Sanırım Trump’ın Venezüella konusunda berbat danışmanları var. John Bolton, Mike Pompeo, Elliott Abrams yanlış bir vizyona sahip olmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

Maduro, Venezuela’ya yönelik olası topyekun bir deniz ablukası hakkındaki spekülasyonlara da değindi. Sözgelimi iddia, geçen yıl ABD medyası tarafından Trump yönetimi bünyesindeki isimsiz kaynaklara atıfta bulunularak ortaya atılmıştı:

“Bence bu hiç kimse için iyi olmaz, en azından ABD için. Tüm Karayipler’de çok fazla gerilim yaratır ve bu topluluğun parçası olan tüm hükümetlerin çıkarları için kötü olacaktır. Umarım yaşanmaz.”

Son olarak Maduro, Washington ile görüşmeler başlasa bile özgür ve adil seçimler yapmanın yine de karışık bir gündem olduğunu kaydetti: “Bence büyük resim hakkında daha fazla düşünmeliyiz.”