Maduro: Guaido reziliyle darbeye girişmenizin fiyaskoyla sonuçlandığını kabul edin

3 Mayıs'taki sızma girişiminin ABD Başkanı'nın emrettiği gizli operasyon olduğunu, muhaliflerin lideri Guaido'nun siyasi hasmını öldürmek için ABD'li özel güvenlik şirketiyle sözleşme imzalayan bir ahlaksız olduğunu söyleyen Maduro, Trump ve Pompeo'ya "O rezille darbeye girişmenizin fiyaskoyla sonuçlandığını kabul edin." çağrısında bulundu.

Maduro: Guaido reziliyle darbeye girişmenizin fiyaskoyla sonuçlandığını kabul edin

ABD’li paralı askerlerin Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya suikast amacıyla Venezuela’ya sızma girişimlerinin başarısızlığa uğratılması ve yakalananların medyada afişe edilmesine ilişkin teleSUR kanalına konuşan Maduro, 3 Mayıs’taki sızma girişiminin ABD Başkanı Trump tarafından emredilmiş gizli bir operasyon olduğunu söyledi.

Trump’ın Venezuela’yı takıntı haline getirdiği, dış politik çıkarlar açısından en çok odaklandığı meseleler arasında Venezuela’nın yer aldığını ve operasyon düzenlendiğinin bilincinde olduğunu anlatan Maduro, ABD Başkanı’nın operasyon için Florida merkezli özel güvenlik şirketi Silvercorp’u taşeron olarak tuttuğunu, Silvercorp ile pazarlıkları Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque2nin yürüttüğünü ve sözleşmeyi Venezüellalı sağcı muhaliflerin lideri Juan Guaidó’nun imzaladığını anlattı.

Operasyonun amacının kendisini öldürmek olduğunu tekrarlayan Maduro, ABD yönetiminden yetkililerin olayla ilgili 48 saat sonra açıklama yapmasını eleştirerek, ‘Trump’ın inanılmaz ve sinirli tepki vermesinin tuhaf şekilde gecikmeli yapılan açıklamalar serisine yol açtığından’ söz etti.

ABD Dışişleri Bakanı’va “Mike Pompeo’ya tavsiyem: Küstahlığa son verin ve hükümetimizi devirecek güce sahip olmadığınızı kabul edin. Biz milyonlarız ve bizim bir projemiz var, bunu durduramazsınız” diye seslenen Maduro, operasyon sözleşmesinin ‘Venezüella muhalefetinin ahlaki yozlaşmasının belgesi’ olduğuna da dikkat çekti.

Trump yönetimini Juan Guaidó gibi rezil kepaze bir figürle giriştikleri deneyimin başarısızlığa uğradığını kabul etmeye çağıran Maduro, Guaidó’dan “Siyasi hasmını öldürtmek için sözleşme imzalayacak çapsızlıkta bir hırsız, bir suçlu” diye söz ederek ekledi:

“Bunun tam bir fiyasko olduğunu eninde sonunda biri çıkıp kabul etmek zorunda kalacak.”