Maden ocaklarında koronavirüs tehlikesi: İşçiler risk altında

Onbinlerce kişinin çalıştığı maden sektöründe işçiler koronavirüs tehlikesiyle burun buruna çalışıyor.

Maden ocaklarında koronavirüs tehlikesi: İşçiler risk altında

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, koronavirüse karşı TTK’da çalışan maden işçilerinin risk altında olduğunu açıkladı.

Koronavirüsün Türkiye’de adım adım ilerlediğine dikkat çeken Yavuzyılmaz, maden işçilerinin gruplar halinde ve kapalı ortamda çalışmak zorunda olduğu koşulları hatırlatarak kapsamlı tedbir alınması çağrısı yaptı.

Deniz Yavuzyılmaz sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

”Birçok kurumda olduğu gibi, görevlendirilecek bir sağlık ekibinin, temassız ateş ölçerlerle, mesai başında ve sonunda madencilerimizin ateşini ölçerek kontrolleri yapması, yüksek ateş belirtisi varsa tespit etmesi gerekmektedir.
Koronavirüs salgını adım adım ülkemizde ilerlemektedir.”

Bilindiği üzere madencilerimiz mesleki olarak son derece zorlu çalışma koşullarında mesleğini icra etmektedir.

Madencilerimizin gruplar halinde çalışmak durumunda olması, madene iniş / çıkıştan, soyunma odalarına kadar hep beraber, yakın fiziki mesafelerde bulunmaları ve bunların yanında hijyen eksiklikleri, kapalı ortam koşulları, bu salgının ilerleyişi için son derece tehlikelidir!

Virüsün yapısı itibariyle akciğerlere tutunması, mesleki hastalıklar itibariyle zaten akciğerleri tehlike altındaki Madencilerimizi risk grubu olarak da tehdit etmektedir.

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Müesseselerinin bazılarında “dezenfeksiyon işlemi” yapılması yetersiz bir tedbirdir.

Virüsün yayılmaması için TTK’ bir an önce kapsamlı tedbirleri hayata geçirmelidir!

Birçok kurumda olduğu gibi, görevlendirilecek bir sağlık ekibinin, temassız ateş ölçerlerle, mesai başında ve sonunda madencilerimizin ateşini ölçerek kontrolleri yapması, yüksek ateş belirtisi varsa tespit etmesi gerekmektedir.”