M.S. 79 yılına ait külle kaplı iki cansız beden bulundu

"Termal şok sonucu ölmüşler, ayaklarının ve ellerinin yumruk gibi sıkılmış olması bunu gösteriyor. Yumuşak doku boşlukları da külle dolmuş"

M.S. 79 yılına ait külle kaplı iki cansız beden bulundu

İtalya’da M.S. 79 yılındaki volkanik patlamayla küle gömülen Pompeii antik kentinde önemli bir keşif yapıldı.

Bir malikanede yapılan kazılarda, yan yana ölmüş iki erkeğin cesedi yüzlerce yıl sonra keşfedildi. İtalya Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kalıntıların sıradışı biçimde iyi korunduğu belirtildi.

Bu kişilerden birinin 30-40 yaşları arasında, zengin ve yüksek statü sahibi bir erkek olduğu sanılıyor. Uzmanlar bu kanaate, külle kaplı cansız bedenin boyun bölgesinde yün bir pelerin kalıntısının bulunması sonucunda vardı.

İkinci kişinin ise 18-23 yaşları arasında bir erkek olduğu belirtildi. Bu kişinin de omurgasında ezikler bulunması nedeniyle, fizik gücü gerektiren bir işle meşgul olduğu ve büyük ihtimalle köle olarak çalıştırıldığı tahmin ediliyor.

Kalıntılar, antik Pompeii’nin merkezinin 700 metre güneybatısındaki Civita Giuliana bölgesinde, eskiden büyük bir malikanenin bulunduğu alandaki kazılarda tespit edildi. İki erkeğin de diş ve kemiklerinin iyi korunmuş olduğu belirtildi.

ÖLÜM NEDENİ: TERMAL ŞOK

Kazı başkanı Massimo Osanna, “Bu iki kurban belki de, sabah 9’daki volkanik dalgadan kaçarken sığınacak bir yer arıyorlardı. Termal şok sonucu ölmüşler, ayaklarının ve ellerinin yumruk gibi sıkılmış olması bunu gösteriyor. Yumuşak doku boşlukları da külle dolmuş” diye konuştu.

Napoli’nin 23 kilometre güneydoğusunda bulunan Pompeii kenti 13 bin kişilik nüfusuyla, Vezüv Yanardağı’nda M.S. 79 yılında meydana gelen volkanik patlama sonucu lav ve kül ile adeta ‘dondurulmuştu’. Kalıntılar ilk kez 16’ıncı yüzyılın sonlarında keşfedilmiş, ilk kazılar da 1750 yılı civarında başlatılmıştı.