"Libya'daki devlet sistemi NATO tarafından yok edildi"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya'daki devlet sisteminin 2011 yılında NATO tarafından imha edildiğini belirtti.

Moskova’da dün yapılan Libya görüşmeleri sonrası Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’ya giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Dinesh Gunawardena’yla görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında NATO’nun 2011 yılında Libya’yı vurmasını sert sözlerle eleştirdi.

“Bu kriminal ve yasadışı maceranın sonuçlarıyla hâlâ daha karşı karşıyayız, elbette en başta Libya halkı” diyen Lavrov, 2011 yılındaki bombardımanın Libya’daki devlet sistemini yok ettiğini vurguladı.

Lavrov, bugün ise bazı Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri de dahil olmak üzere Libya’ya kalıcı barış getirmek isteyen tüm ülkelerin aynı doğrultuda hareket ettiğinin ve güç kullanarak çözüm bulmak yerine Libyalı tüm tarafları anlaşma yapmaya teşvik ettiğinin altını çizdi.

Lavrov, “Bu günlerde Libyalı tüm tarafların ülkelerinin geleceği konusunda aynı derecede sorumluluk taşımalarını sağlamak için çalışıyoruz” diye konuştu.