Libya Konferansı sona erdi

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenlen Libya Konferansı sona erdi.

Libya Konferansı sona erdi

Almanya’nın başkenti Berlin’de, Libya’daki iç savaşın tarafları Libya Ulusal Ordusu General Halife Hafter ve Trablus’ta Birleşmiş Milletler’in meşru kabul ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayez el Serrac’ın ve bu isimleri destekleyen ve arabuluculuk talebi bulunan ülke liderlerinin bir araya geldiği zirve sona erdi. Libya Konferansı’na katılan taraflar, BM gözetimi altında Libya’ya silah ambargosu uygulanması ve tüm tarafların buna uyması konusunda anlaştı.

Berlin’deki Libya Konferansı’na AKP’li Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Almanya Başbakanı Merkel’in yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Başbakanı Li Kıçiang, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Afrika Birliği’nde önemli konumu olan Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Libya’nın batıdaki komşusu Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Birleşmiş Milletler’in Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile AB, Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri  ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo katıldı.

YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS DAVET EDİLMEDİ

Hafter’in en büyük destekçisi Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarıyla ilgili olarak, Türkiye’nin tepki gösterdiği anlaşmaları imzaladığı Güney Kıbrıs ve Yunanistan ise konferansa davet edilmedi.

SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

Almanya Başbakanı Angela Merkel sonuç bildirgesini açıkladı. Merkel şunları söyledi:

  • “Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Libya Konferansı’na katılan taraflar, ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durduracağını temin etti”
  •  “Libya Konferansı BM’nin Libya’daki barış çabalarına katkı sundu. Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Askeri çözüm olmayacağı konusunda mutabakata vardık. Hafter ve Serraj’ın bugün burada olması çok önemliydi.”
  • “Libya Konferansı’na katılan taraflar, ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durduracağını temin etti. Ateşkesin devamlılığı konusunda hemfikir olduk. Ateşkesin sürdürülmesini sağlayacağız. Geçici ateşkesi kalıcı hale getirmeyi umuyoruz”