Kuzu, tarikatlara siper oldu!

""Tarikatlar sosyolojik bir ihtiyaçtır. Diyanet tarikatları denetleyemez."

Kuzu, tarikatlara siper oldu!

Eski AKP Milletvekili ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu katıldığı bir televizyon programında ‘tarikatların sosyolojik ihtiyaç olduğunu’ anlatarak; çocuklara cinsel istismar gerçeğiyle bir kez daha kamuoyunun hedefinde olan cemaat ve tarikatlara siper oldu.

Eski AKP Milletvekili ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu ve Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen Haber Globel‘de Saynur Tezel‘in programına konuk oldu.

Burhan Kuzu, “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün “İç savaş” sözlerinin hatırlatılması üzerinden tarikatlara ilişkin konuştu. Tarikatların ‘sosyolojik bir ihtiyaç’ olduğunu söyleyen Kuzu şöyle konuştu:

“Tarikatlar sosyolojik bir ihtiyaçtır. Diyanet tarikatları denetleyemez. Tekkeler, zaviyeyeler, türbelerin hepsi kapatılmış vaziyette ve yasal olarak temele oturmuyor. Zamanında kapatılmış. Tamamını aynı kefeye koymak doğru olmaz. Toptan kapatmak doğru değil, şeffaf olmalı.

İstiklal mahkemelerinde maalesef çok sayıda insan kılık kıyafetleri yüzünden idam edildi. Atatürk, bu tarikatların dinamik olmadığını, bunların tembel insanlar yetiştirdiğini düşünerek bunları yasaklıyor. Bu tarikatlar dediğimiz şey yeni değil, peygamber döneminden beri devam ediyor. Bu işin vebali vardır, tarikatlar arasında ayrımı iyi yapmalıyız.”

Kuzu’nun tekke, zaviyeler sorusuna ceza hukukçusu Ersan Şen, “Kapatılması lazım. Ceza hükümleri uygulanmalı ve açılmamaları lazım” yanıtını verdi.

Tarikatların okul açmasıyla ilgili ise Kuzu şu ifadeleri kullandı:

“Birçok cemaatin okulu var, koleji var. Devlet denetliyor. Tarikatın bir vakfı varsa ve okul açmışsa bırak açsın. Bana ne engel var. Ne zararı var?”