Kuzey Ormanları Savunması'ndan 'taş ocakları' hakkında suç duyurusu

Kuzey Ormanları’nda bakanlığın koruma kararına rağmen faaliyette olan taş ocakları hakkında bölge halkı ve Kuzey Ormanları Savunması suç duyurusunda bulundu.

Kuzey Ormanları Savunması'ndan 'taş ocakları' hakkında suç duyurusu

Rant saldırısı altında olan Kuzey Ormanları taş ocaklarıyla da kuşatılmış durumda. İstanbul Çatalca’da bulunan Antik Roma Su Yolu üzerinde kurulan kuvarsit ve kuvars kum ocağı için bölge halkı ile Kuzey Ormanları Savunması (KOS) suç duyurusunda bulundu.

Kuzey Ormanları Savunması tarafından yapılan açıklamada, “Taş ocakları, ormana ve 1.700 yıllık kültür mirasımıza geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. 37 köy muhtarımız ile birlikte bu doğa ve tarih kıyımının durdurulmasını istiyoruz.” denildi.

Ocağın bulunduğu alanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alındığına dikkat çekilen açıklama şöyle:

Pandemi döneminin ortaya koyduğu zorluklara rağmen Akalan, Aydınlar, Bahşayiş, Başakköy, Belgrat, Binkılıç, Celepköy, Çakıl, Çanakça, Çatalca Merkez, Çiftlikköy, Dağyenice, Elbasan, Gökçeali, Gümüşpınar , Hallaçlı, İhsaniye, İsarbeyli İnceğiz, İzettin, Kabakça, Kalfaköy, Karacaköy, Karamandere, Kestanelik, Kızılcaali, Muratbey, Nakkaş,Oklalı, Ormanlı, Ovayenice, Örcünlü, Örencik, Subaşı, Yalıköy, Yaylacık, Yazlıkköy, muhtarları, bu köylerden dostlarımız ve siz basın mensubu arkadaşlarımızla beraberiz.

Doğamız, ormanlarımız, derelerimiz bir yandan, diğer yandan 1700 yıllık ‘Antik Roma Su Yolu’, hukuk dışı bir şekilde taş ocağı tarafından tahrip edildi ve edilmeye devam ediyor.

İstanbul Kuzey Ormanları dâhilindeki Çatalca- Kalfaköy’de bulunan Burhanettin Soğancılar İR:72635 Kuvarsit ve Kuvars Kum Ocağı, 1700 yıllık ‘Antik Roma Su Yolu’ üzerinde kurulmuş olup, faaliyete geçtiği 2006 yılından bugüne antik su taşıma sistemine dair yapılara geri dönüşü olmayan zararlar vermiştir.

Bu hukuk dışı süreç belgelenmiş olmasına rağmen, ocak halen aktif durumda ve geri dönülemez sonuçları olan tahribat devam ediyor.

Bu durum, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da tespit edildi ve ‘6.06.2020/5152 Tarihli ve Nolu T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İstanbul I Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı ile bölge koruma altına alındı. Ayrıca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talep edildi.

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu; maden yolu olarak kullanılan kısımda kalan tarihi yapıların yok edildiğini, herhangi bir kuruma bilgi verilmediğini, maden sahası içinde kalan su yolunun başka noktalarında da kaçak kazı yapılarak tahrip edildiğini tespit etti ve suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

TARİHİ MİRASIMIZ YOK EDİLMEYE DEVAM EDİYOR

Ancak ocak halen aktif ve gerek iş makinalarıyla gerek patlayıcı kullanılarak tarih mirasımız yok edilmeye devam ediyor.

Bu maden ocağının bulunduğu alanın tamamı Kuzey Ormanlarının ayrılmaz bir parçasıdır ve şimdiye kadar dönümlerce orman alanı yok edilmiş, Terkos Gölünü besleyen Büyükdere kirletilmiş, alandaki yaban hayatı tehdit altına girmiş ve bu eşsiz ekosistem bütünlüğüne zarar verilmiştir.

Antik mühendisliğin 7 harikasından biri kabul edilen ve kısmi olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılan bu çok önemli tarih mirasına darbe vuran, orman ekosistemini ve su kaynaklarını tahrip eden, yasalara tamamen aykırı taş ocağı derhal kapatılmalı ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararıyla faaliyete geçtiği 2006 yılından bugüne tarihi eserlere verilen zarardan ötürü ilgili kişi ve kurumlar hakkında cezai işlem başlatılmalıdır.

MUHAFAZA ORMANI İLAN EDİLENE KADAR SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Aynı zamanda, bölgede, büyük bir orman alanını içerecek şekilde maden ruhsatı bulunuyor, başka taş ocakları faaliyetlerine devam ediyor. Yaşam alanlarımızı tehdit eden her türlü faaliyetin takipçisiyiz. Savunulacak her karışı gerektiği şekilde savunuyoruz ve Kuzey Ormanları’nın tamamı muhafaza ormanı ilan edilene kadar savunmaya devam edeceğiz.

Bekleme, sen de savunmaya katıl.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla, Kuzey Ormanları Savunması