Kuzey Kıbrıs'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Kuzey Kıbrıs Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınına karşı yarından itibaren 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı kararı aldı.

Kuzey Kıbrıs'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını gündemiyle düzenlenen olağanüstü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, alınan kararları açıkladı.

Yarından itibaren 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını belirten Özersay, marketlerin de 20.00’de kapatılacağını söyledi.

Özersay, belediyelere de marketlerdeki hijyen ve mesafe kurallarını denetleme ve bu hususta ceza kesme çağrısı yaptı.

Bakan Özersay, “Ülkede, Covid-19 testleri, ‘ne kadar çok test yaparsak o kadar iyi’ gibi bir yaklaşımla değil, Sağlık Bakanlığı’nın temaslı takibi üzerinden yapılacak. Herkese test yapılması bilimsel bir yaklaşım da içermiyor” ifadelerini kullandı.

1 Nisan’da İstanbul’dan, 4 Nisan’da Ankara’dan Kuzey Kıbrıs’a charter seferler düzenleneceğini duyuran Özersay, bugün düzenlenen 2 charter uçuşla 317 yabancı uyruklu kişinin Kuzey Irak’a gittiğinin bilgisini verdi.

Özersay, Kuzey Kıbrıs’ta ilk Covid-19 vakasının görüldüğü 10 Mart’tan itibaren, kara sınır kapıları hariç, 47 bin 432 kişinin ülkeden ayrıldığını, 15 bin 478 kişinin girdiğini kaydetti.

Kuzey Kıbrıs’ta 23 Mart’ta Covid-19 önlemleri kapsamında kısmi sokağa çıkma uygulamasına geçilmişti.

Ülkede, Covid-19 görülen vaka sayısı son 24 saatte 5 artarak 69’a yükselmiş, salgında bir Alman turist yaşamını yitirmişti.