'Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın' talebinde karar: Danıştay yürütmeyi durdurmadı

Danıştay, SGK'nın koronavirüsü meslek hastalığı saymayan genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

'Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın' talebinde karar: Danıştay yürütmeyi durdurmadı

Danıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun koronavirüsü meslek hastalığı saymayan genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun koronavirüsü sağlık çalışanları yönünden meslek hastalığı saymayan genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay’da dava açtı. Dava dilekçesinde; pandemi koşullarında çalışan kişilerin salgına yakalanmaları durumunda iş kazası kapsamına alınmamaların hiçbir izahının olmadığı ifade edildi. Mevzuata aykırı olduğu ifade edilen genelgenin iptal edilmesi gerektiği kaydedildi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, SGK savunmasında, Kovid-19’unun tüm dünyanın maruz kaldığı bir risk olması nedeniyle meslek hastalığı ya da iş kazası sayılmasının mümkün olmadığını savundu. Salgına karşı sadece işverenlerin değil, toplumun tamamı tarafından önlem alınması gerektiği vurgulanan savunmada, davanın reddine karar verilmesi talep edildi.

Danıştay 10. Dairesi ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Kovid-19’u meslek hastalığı saymayan genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Böylece Kovid-19’un meslek hastalığı olarak değerlendirilmemesine ilişkin süreç devam edecek. 10. Daire, sendikanın iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.