Koronaya yakalanan İbrahim Kalın: Hemen Cumhurbaşkanımızdan uzaklaştım, onun sağlığı hepimizinkinden önemli

Koronavirüs sürecini anlatan İbrahim Kalın, "İlk belirlendiği anda Cumhurbaşkanımızdan uzaklaştım, onun sağlığı hepimizinkinden daha önemli" dedi.

Koronaya yakalanan İbrahim Kalın: Hemen Cumhurbaşkanımızdan uzaklaştım, onun sağlığı hepimizinkinden önemli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV’de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüse yakalandığı süreci anlatan İbrahim Kalın, “İlk belirlendiği anda Cumhurbaşkanımızdan uzaklaştım, onun sağlığı hepimizinkinden daha önemli” ifadelerini kullandı.

Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

“Vatandaşın bu konuda bilinç sahibi olması çok önemli. Birçok Avrupa ülkesinde de bu tedbirler uygulanıyor. Bu tedbirler sürece göre yeniden ele alınacak. Salgının sürecine göre tedbirler azalabilir, artabilir.

Tedbirlere uymak hasta olmaktan hastane yatmaktan iyidir. Lütfen tedbirlere uyalım. Sıkı bir şekilde bu tedbirlere uymamız lazım. Aşı çalışmalarında da çok aceleci olmamız lazım. İnşallah bunlar başarılı neticeler verecek. Aşının salgını tamamen durdurması için zamana ihtiyaç var.”

REFORM

“Değişime adapte olmak zorundayız, yeni kanunlar yapmayız. AB perspektifi hala önemli, kaybedilmiş değil. Vatandaşlarımızın demokratik hak ve özgürlüklerini yükseltecek yeni kanunlar yapılacak.

11 Eylül’den sonra ABD’nin aldığı önlemleri hatırlayın. Her demokratik ülkenin gözetmesi gereken bir denge bu. Özgürlük-güvenlik dengesini sağlamak gerekiyor. Farklı düşünmenin ahlakını koruyarak yapmalıyız.”

ARINÇ’IN ÇIKIŞINA YANIT

“Cumhurbaşkanımız adına sözcü gibi konuşmuyorlar. Fikirlerini söylüyorlar, fikirlerini Cumhurbaşkanımıza da söylüyorlar. Cumhurbaşkanımız bir konuyu birçok kişiden dinler. Meseleyi sadece bu iki kişiye indirgemek doğru olmaz. Yargının uhdesinde olan bir konu.”

ÇAKICI’NIN KILIÇDAROĞLU’NUN TEHDİDİ

“Savcılık bir soruşturma başlattı. Bir kimsenin başka bir kimseyi böyle tehdid etmesi kabul edilir değil.”