Koronavirüs paylaşımları nedeniyle 19 kişi gözaltına alındı

Sosyal medyada "koronavirüs konusunda gerekli/yeterli tedbirler alınmıyor, konu halktan saklanıyor" paylaşımları dolayısıyla 19 kişi gözaltına alındı.

Koronavirüs paylaşımları nedeniyle 19 kişi gözaltına alındı

Sosyal medyada “virüsün ülkemizde de salgına dönüştüğü, ilgili kurum ve görevlilerce gerekli/yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı” paylaşımları yapan 93 şüpheli tespit edildi, 19’u gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle;

Sosyal medyada asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımları yapan 93 şüpheli tespit edildi, 19’u gözaltına alındı

Son dönemde dünyada yayılarak çok sayıda insanın ölümüne sebep olan koranavirüs (COVID-19) hastalığı ile ilgili olarak; “virüsün ülkemizde de salgına dönüştüğü, ilgili kurum ve görevlilerce gerekli/yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı” yönünde, gerçek dışı görüntü ve ses dosyaları kullanılmak suretiyle sosyal medya üzerinden toplumu korku, panik ve endişeye sevk etme, yetkili/sorumlu kuruluşları ve kişileri kamuoyu nezdinde hedef gösterme amaçlı paylaşımlar görülmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, söz konusu bu paylaşımları yaptığı değerlendirilen kullanıcıların tespitine yönelik yürüttüğü çalışmalarda; 93 şüpheli şahıs tespit etmiştir.

Bu şüphelilerden 19’u gözaltına alınırken, diğer tespitlerle ilgili gözaltına alma işlemleri devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.