Koronavirüs bahanesiyle 2 milyar dolarlık pistleri yok ettiler

Kapatılan Atatürk Havalimanı’nın 2 milyar dolar değerindeki iki pistinin üzerine yapılan Yeşilköy Hastanesi’nin inşaatı üzerine tartışmalar sürüyor.

Koronavirüs bahanesiyle 2 milyar dolarlık pistleri yok ettiler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastanelerde doluluk oranı azaldı açıklamalarıyla birlikte, koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek yapımına başlanan İstanbul’daki Yeşilköy Hastanesi’nin kaba inşaatının büyük bir kısmı bitirildi.

Sözcü Gazetesi‘nden Yusuf Demir’in haberine göre; Havadan çekilen fotoğraflar, 2 milyar dolarlık piste kondurulan hastanenin, kapatılan Atatürk Havalimanı’nın nasıl kullanılamaz hale getirildiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Yeşilköy Hastanesi’nin yapımı sırasında kapatılan Atatürk Havalimanı’nın üç pistinden ikisi kırılarak yok edildi. Sadece inşaat değeri milyarlarca lira olan iki pistin üzerine hastane yapılması, “Hastane yapmaktan çok Atatürk Havalimanı’nı yok etme operasyonu” olarak değerlendiriliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “AHL’de üç pist vardı. İkisi kuzey-güney diye bilinen 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde, uluslararası standartlarda, biri de 2 bin 500 metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde pist. 2 uzun pistin de ‘başı kırıldı.’ Dolayısıyla iki pist de kullanılamaz hale geldi. Stratejik noktaları yok ettiler” dedi.