'Korona ilacı' diye çamaşır suyu satan kiliseye 150 bin dolar ceza kesildi

ABD Başkanı Donald Trump'a 'vücuda dezenfektan enjekte etme önerisini' sunduğu belirtilen kiliseye, 'korona ilacı' diye çamaşır suyu sattığı gerekçesiyle 15 bin 200 dolar ceza kesildi. Avutralya'daki kilisenin yetkilileri, cezanın 'din ve ifade özgürlüğüne saldırı' olduğunu savundu.

'Korona ilacı' diye çamaşır suyu satan kiliseye 150 bin dolar ceza kesildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın korona virüsü tedavisi için dezenfaktan enjekte edilmesini öneren kilise olarak tanınan Yaratılış 2 Sağlık ve Sağaltım Kilisesi’ne Avustralya’da ‘Covid-19 ilacı’ diyerek sanayi tipi çamaşır suyu satmaktan 151 bin 200 dolar ceza kesildi.

KİLİSEYE SORUŞTURMA AÇILDI

Yıllardır ‘Mucize Maden Çözeltisi’ (MMS) adı altında internette sanayi tipi çamaşır suyu, yani klordioksit satan Yaratılış 2 Sağlık ve Sağaltım Kilisesi, MMS’nin otizmden kansere, akneden diyabete şifa getirdiğini iddia ettiği hastalıklara son dönemde Covid-19’u da ekledi. Kurucusunun Trump’a ‘çamaşır suyu tedavisi’ propagandası niteliğinde mektup göndermesinden birkaç gün sonra Trump’ın meşhur ‘dezenfektan enjeksiyonu önerisini’ yapması, bunu uygulayanların ölüm haberlerinin gelmesiyle tepkilerin odağına oturan kiliseye Avustralya’nın Tedavi Edici Ürünler İdaresi (TGA) soruşturma açtı.

Kilisenin Avustralya kolunun web sitelerinde ‘su arındırıcı damlalar’ diye tanıtılarak satılan MMS’ye Avustralya’da insanlar tarafından tüketilmesi için onay verilmiş değil. Tepkiler üzerine ürüne soruşturma açan TGA, kiliseye bu ve diğer ürünlerin yasa dışı şekilde reklamını yaprak 12 ihlalde bulunmaktan 151 bin 200 dolar ceza kesti.

MMS’nin sindiriminin zararlı etkileriyle ilgili endişe açıklayan TGA, ürün reklamlarının derhal durdurulmasına yönelik mektup gönderdiklerini, reklamın yarın durmaması halinde federal mahkeme emri çıkarılmasını talep edeceklerini duyurdu.

‘İNTERNET SAYFALARI KAPATILMALI’

TGA web sitesinde, MMS reklamlarında yer verilen Covid-19 tedavisi gibi iddialara dair kamuoyunu uyarmak için güvenlik uyarısı yayımlandı. TGA’nın Avustralya’da MMS satışını yasaklaması için 10 yıldır kampanya yürüten halk sağlığı uzmanı Doç. Dr. Ken Harvey ise para cezasının yeterli olmadığını, en azından reklam ve satış yapan web sitelerinin kapatılması gerektiğini belirtti. Bunun çok tehlikeli olduğunu belirten Harvey “Bu ürün yüzünden ölümler oldu, hastanelere ağır vakalar sevk edildi” dedi.

KİLİSE İDDİALARI YANITSIZ BIRAKTI

MMS Avustralya websitesi ise tepkiler üzerine geçen hafta şu yazıyı koydu: “Sitemizin tehlikeli sanayi tipi çamaşır suyu içilmesini teşvik ettiğine dair son dönemde medyada çıkan yalanlar ve bununla ilgili kilisemize yönelik cahilce, menfur saldırılar nedeniyle artık telefon aramalarının çoğuna yanıt veremiyoruz.”

MMS Avustralya websitesini yöneten ve kendisini Yaratılış 2 Sağlık ve Sağaltım Kilisesi piskoposu olarak tanıtan Charles Barton, TGA’nın verdiği cezayla ilgili soruları şöyle yanıtladı: “Bunun Avustralya’da din ve ifade özgürlüğüne yönelik şok edici, korkunç bir saldırı olduğuna işaret etmek dışında bir yorum yapmayacağız. Birleşik Krallık Milletler Topluluğu Avustralya Anayasası paramparça edilip pencereden atılmıştır, o kadar.”