Kongre'den İran savaşının finansmanını engelleyecek tasarı

"Trilyonlarca doları bitmeyen savaşlar için değil, Amerikan halkının ihtiyacı için kullanmalıyız."

Kongre'den İran savaşının finansmanını engelleyecek tasarı

ABD Kongresinin her iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisine, ‘Kongrenin izni olmadan İran ile olası bir savaşın finanse edilmesinin engellenmesini öngören’ bir tasarı sunuldu.

Senatoya Demokrat Senatör Bernie Sanders ve Temsilciler Meclisine vekil Ro Khanna tarafından sunulan söz konusu tasarılarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimine tepki gösterildi.

Trump yönetiminin ABD’yi yeni bir savaşa sürüklediği vurgulanan tasarıda, ABD Kongresinin izni olmadan İran’a karşı askeri harekat için gerekli tüm finansmanın engellenmesi istendi.

Tasarılara ilişkin ortak bir açıklama yapan Sanders ve Khanna, şu değerlendirmeleri paylaştı:

“Bugün, bizleri Orta Doğu’da yeni ve korkunç bir savaşa iten gelişmelere şahit oluyoruz. İran ile olası bir savaş, sayısız can kaybı ve trilyonlarca dolara mal olacağı gibi, bölgesel çatışmaları ve yerinden edilmiş insanların sayısını daha da arttıracaktır. Trilyonlarca doları bitmeyen savaşlar için değil, Amerikan halkının ihtiyacı için kullanmalıyız.”

İran’a yönelik savaşın finanse edilmesini engelleyen benzer bir tasarı geçen yıl ABD Temsilciler Meclisinden geçmiş ancak 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’ndan (NDAA) geçen ay çıkarılmıştı.