Komünistlerden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması

TKH: Eşitlik, laiklik ve sosyalizm için… Haydi 8 Mart’a!

Komünistlerden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle bir çağrı yayınladı.

TKH tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü eşit, özgür, aydınlık yarınlara ulaşma umudu ve özlemiyle kutlamaktayız.” denilirken. “Eşitlik, Laiklik, Sosyalizm” şiarıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İlerici Kadınlar Derneği’nin etkinliklerine katılacağı belirtildi.

“Eşitlik, laiklik ve sosyalizm için… Haydi 8 Mart’a!” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ülkemizde emekçi kadınların mücadelesinin ne kadar önem taşıdığı her gün yeniden yaşanan olaylar ile ortaya çıkmaktadır.

Sermaye iktidarının gerici, sömürücü ve emperyalizm işbirlikçisi politikalarının hesabı emekçilere kesilirken, ülkemizde yaşayan emekçi kadınlar da bu durumdan fazlasıyla nasibini alıyor.

Bu açıdan yanı başımızda Suriye’de emperyalizmin desteğiyle bir şeriat devleti kurulmaya çalışılırken, ülkemizde laikliğin tasfiye edilmesi ve sulandırılması şaşırtıcı değildir. Daha ilköğretimden itibaren kız çocuklarımızın siyasal İslam’ın tasallutu altına alınmaya çalışılmasının nedeni budur.

İşte bu yüzden, laikliğin olmadığı bir ülkede kadınlara yaşam hakkı yoktur.

Ülkemiz ekonomik kriz altında inlerken, bunun faturası emekçi sınıflara kesilmektedir. Bu tabloda emekçi kadınların yoksulluğa, düşük ücretlere, güvencesiz çalışmaya mahkum edilmesi Türkiye’nin bir başka büyük gerçeği olarak önümüzdedir.

İşte bu yüzden, sömürü ve ekonomik krizlerin olduğu bir ülkede kadının özgürleşmesi mümkün değildir.

Gerici sermaye düzeninin en önemli sonucu tacizler ve tecavüzler, kadına dönük şiddet ve kadın cinayetleridir. Sömürü üzerine kurulan, gericilikle beslenen kapitalizm ve emperyalist dünya sistemi emekçi kadınlara yaşam hakkı tanımamaktadır. Ülkemizde de kadın cinayetlere her gün bir yenisi eklenmekte, kadına yönelik fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddet artmaktadır.

İşte bu yüzden, emekçi kadınların kurtuluşunun sağlanacağı yegane düzen sosyalizmdir.

Türkiye Komünist Hareketi olarak, ülkemizdeki tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü eşit, özgür, aydınlık yarınlara ulaşma umudu ve özlemiyle kutlamaktayız.

Partimiz, “Eşitlik, Laiklik, Sosyalizm” şiarıyla 8 Mart’ta alanlarda yerini alacak olan İlerici Kadınlar Derneği’nin etkinliklerine katılacaktır.

Tüm üye ve dostlarımızı 8 Mart’ta İKD tarafından düzenlenen eylem ve etkinliklere katılmaya, emekçi kadınların kurtuluşu için verilen mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz.

Eşitlik, laiklik ve sosyalizm için Yaşasın 8 Mart!

Türkiye Komünist Hareketi

İKD’nin Türkiye çapındaki eylem ve etkinlik programı şu şekilde:

İKD İstanbul buluşması: 8 Mart 2020 Pazar – Kartal Meydanı – Saat: 16:00

İKD İzmir buluşması: 8 Mart 2020 Pazar – Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Halkbank Önü – Saat 17:00

İKD Ankara buluşması: 8 Mart 2020 Pazar – Saat: 14:00

İKD Gaziantep buluşması: 8 Mart 2020 Pazar – Grand Park – Saat: 15:00

İKD Antalya buluşması: 8 Mart 2020 Pazar – Attalos Meydanı – Saat: 13:00″