Koca’nın hastanelerinde test için alınan fazla ücretin iadesi istendi

Sağlık Bakanı Koca’nın kurucusu olduğu özel hastanede PCR testinin 350 TL’lik ücreti, genelgede belirlenen üst sınır 250 TL’ye düşürüldü.

Koca’nın hastanelerinde test için alınan fazla ücretin iadesi istendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu özel hastanelerde PCR testi fiyatının 350 TL olmasıyla ilgili CHP’li Burhanettin Bulut’un önerge vermesinin ardından Medipol hastanelerindeki test fiyatı Sağlık Bakanlığı genelgesiyle belirlenen üst sınır olan 250 TL’ye düşürüldü.

Fazladan alınan ücretin iade edilmesi gerektiğini kaydeden Bulut, “Fiyatların düşürülmesi olumlu bir gelişme ancak özel hastanelerin şimdiye kadar elde ettiği haksız kazanç ne olacak” dedi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıca’nın haberine göre, koronavirüs sebebiyle pek çok vatandaş belirti göstermeden hastalandığı kaygısıyla özel hastanelerde test yaptırıyor. PCR testinin ücretlerinin artması nedeniyle Sağlık Bakanlığı yaklaşık iki hafta önce yayımladığı genelgeyle PCR testinin üst sınır fiyatını özel hastanelerde 250 TL olarak belirlemişti.

Bulut, özel hastanelere gitmek zorunda kalan vatandaşların hala yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekmişti. Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşları özel hastanelerin inisiyatifine bıraktığını söyleyen Bulut, “Koronavirüs özel hastaneler için yeni rant kapısı olmamalı. Sıkı bir şekilde denetimi yapılmalı. Özel hastaneler bu kadar denetimsiz mi? Sağlık Bakanlığı ne işe yarıyor? Olayın kamuoyuna yansımasının ardından özel hastaneler geri adım atıyorsa vay Türkiye’nin haline” ifadelerini kullandı.