KKTC'de seçim günü

Bu seçim aynı zamanda KKTC'de en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olacak.

KKTC'de seçim günü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) halk, yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere bugün sandık başına gidecek.

26 Nisan’da yapılması gereken ancak koronavirüs salgını sebebiyle KKTC Cumhuriyet Meclisi tarafından ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimi bugün yapılacak.

KKTC halkı, 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını seçmek üzere, 1974’ten sonra 10’uncu kez sandığa gidecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yanı sıra, yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören anayasa değişikliği için da halk oylaması yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), pazar günü kayıtlı 198 bin 867 seçmenin 738 sandıkta oy kullanabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve halk oylaması için oy verme işlemi sabah 08.00’de başlayacak ve saat 18.00’de bitecek.

Sonuçların ise aynı gün saat 22.00’ye kadar açıklanması bekleniyor.

Anayasa’nın 99’uncu maddesine göre, KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan adayın kazanabilmesi için kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğunu alması gerekiyor.

Adayların hiçbiri salt çoğunluğu sağlayamazsa seçim 7 gün sonra en çok oy alan iki aday arasında yineleniyor ve ikinci turda en çok oy alan aday cumhurbaşkanı seçiliyor.

11 ADAY VAR

Seçimde 7’si bağımsız 11 aday yarışacak.

Seçimde mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın yanı sıra bağımsız aday olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş yarışacak.

Diğer yandan Alpan Uz, Mustafa Ulaş, Ahmet Boran ve Arif Salih Kırdağ bağımsız olarak, Fuat Çiner ise Milliyetçi Demokrasi Partisinin adayı olarak yarışa katılacak.

Bu seçim aynı zamanda KKTC’de en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olacak.

Ankara’nın açıkça müdahil olduğu 11 adaylı yarışta anayasa değişikliği için de oy kullanılacak.