Kilis'te AKP’li başkanların savunduğu 'FETÖ' sanıkları beraat etti

Kilis'te iki yıldır devam eden 'FETÖ' davasının avukatları, AKP yöneticileri çıktı ve sanıkların 31'i beraat etti.

Kilis'te AKP’li başkanların savunduğu'FETÖ' sanıkları beraat etti

Kilis’te aralarında KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile kapatılan dernek başkanı ve yöneticilerinin bulunduğu 35 sanık hakkında “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla dava açıldı.

Yargılamada 31 sanık, “Üzerlerine atılı suçu işledikleri sabit olmadığı” gerekçesiyle beraat etti.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre hakkında beraat kararı çıkan isimler arasında Pensilvanya’ya giden TUSKON’a bağlı Kilis İşadamları Derneği (KİAD) Başkanı Mehmet Vakıf Şarkbay da vardı. Davada, 4 sanığın dosyası ise “Delillerin tam olarak toplanmamış olması nedeniyle” ayrıldı. Böylece FETÖ davasında ceza alan olmadı.

AKP ARKALARINDA

Davadaki sanık avukatları da tanıdık çıktı. Fetullah Gülen ile görüşenlerin de bulunduğu sanıkların avukatlığını AKP’li Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut ile AKP Kilis İl Başkanı Murat Karataş üstlendi. Halen AKP Kilis Belediye Başkanı olan avukat Abdi Bulut, başkanlık görevine seçilene kadar sanıkların avukatlığını yaptı, karar duruşması öncesi vekaleti yeğeni Avukat Abdullah Bulut’a bıraktı. Halen AKP Kilis İl Başkanı olan Avukat Murat Karataş da sanıkların avukatı oldu. Beraat eden sanıklardan biri de halen Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tohumcu’nun yeğeni olan Abdulbaki Tohumcu. Tohumcu’nun avukatlığını da Belediye Başkanı Abdi Bulut’un yeğeni Abdullah Bulut ve AKP Kilis İl Başkanı Murat Karataş üstlendi.

“PARTİMİZE DESTEK OLDULAR, FETÖ’CÜ DEĞİLLER”

AKP Kilis İl Başkanı Avukat Murat Karataş, soru üzerine davayla ilgili “Yargılanan kişiler benim arkadaşım, dostum, FETÖ’cü olduklarına inanmıyorum. 15 Temmuz olduğunda partiye ilk gelen isimler bunlardı. Mahkeme de beraat verdi. Şimdi siz bunu haber yaparsanız algı oluşacak. Bana da partiye de zarar verir. Bu davanın avukatlığını yaptığımı genel merkeze bildirmedim. Belediye Başkanı Abdi Bey ile duruşmalara beraber girdik, sonra yeğenine vekaleti bıraktı. Bunlar FETÖ’cü olsalardı başından ne Abdi Bey ne ben davayı almazdık. Bu kişiler bütün seçimlerde partimize destek oldular. FETÖ’den mağdur olduklarını düşünüyorum.”