Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na 'hayırlı olsun' ziyareti

Bir gazetecinin Bülent Turan'ın 'istikşafi' çıkışını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Özür dilerim ama Bülent Turan'ı muhatap almak istemem." yanıtını verdi. Davutoğlu ise, 'ben de muhatap almam, onun Genel Başkanı'ydım' açıklamasıyla soruyu yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na 'hayırlı olsun' ziyareti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nu ziyaret etti. İkili, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Hayırlı olsun’ ziyareti yaptıklarını açıklayan Kılıçdaroğlu, “Bu bir hayırlı olsun ziyaretiydi. İttifakla ilgili bir şey konuşulmadı. Yüzde 10 seçim barajını kabul etmiyoruz. Darbe hukukunu siyasi anlayışa da karşıyız” diye konuştu. Davutoğlu ise “Bu ziyaretler umarız Türk siyasetinde yeni bir çizgiyi açar” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Türkiye’de milyonlarca insan çöp konteynerından geçinirken belli bir basın grubunun Canan Kaftancıoğlu meselesinin üzerinde bu kadar durmasını anlamış değilim.
Bu bir hayırlı olsun ziyaretiydi. İttifakla ilgili bir şey konuşulmadı. Yüzde 10 seçim barajını kabul etmiyoruz. Darbe hukukunu siyasi anlayışa da karşıyız. Hedefimiz Türkiye’nin hukuk sistemini darbe hukukundan arındırmaktır.

“Dış politikada Türkiye yalnızlaştı. Türkiye bir dönem kendi bölgesinin istikrarını savunan ve bu bölgede istikrarın teme aktörü olarak görülen Türkiye artık böyle görülmüyor. Oruç Reis gemisi neden çekildi? Bakım varmış Bu ülkenin Dışişleri Bakanı 90 gün orada görev yapacak demedi mi? Dedi, Ama geri çekilmedi mi? Çekildi. Kimin emri üzerine çekildi? Bu ülkede kim Dışişleri Bakanı? Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin dış politikasının belirlenmesinde tümüyle devre dışı bırakıldığını bilmiyor muyuz! Herkes konuşuyor tek konuşmayan Dışişleri Bakanlığı. Türkiye en haklı davasında yalnız kaldı.”

“Erdoğan’ın oturup konuşması lazım. Dışişleri politikasının devreye girmesi lazım. En haklı davamızda Amerikayı AB’yi Mısır’ı karşımıza aldık. Niçin?”

“Yunanistan neden sevinçli, Oruç Reis onların isteği üzerine çekildi de onun için. İlk adımı attınız diyorlar, ondan sonra masaya oturacağız diyorlar. Hangi kahramanlık ya? Türkiye kendi çıkarlarını, Kıbrıs’ın çıkarlarını, Doğu Akdeniz’in çıkarlarını savunmak zorundadır.”

“Amerika kalkıp da orada tatbikat yaparsa, sen de kalkacaksın, yüreğin, cesaretin varsa, meydan okuyorsan S-400’leri aktif edeceksin.”

“Türkiye kimsenin çiftliği değildir.”

“BAYRAMLAŞMA TEKLİFİMİZ REDDEDİLDİ”

Bir gazetecinin Bülent Turan’ın ‘istikşafi’ çıkışını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, “Özür dilerim ama Bülent Turan’ı muhatap almak istemem.” yanıtını verdi. Davutoğlu ise, ‘ben de muhatap almam, onun Genel Başkanı’ydım’ açıklamasıyla soruyu yanıtladı.

Davutoğlu’nun açıklamaları ise şöyle oldu:

“Demokratik kültürümüzün, demokratik iklimimizin sağlam bir temele tekrar dayandırılabilmesi için bütün siyasi liderlerin birbiriyle konuşmasını zaruret olarak görüyoruz.

Sayın Kılıçdaroğlu ile çok verimli bir görüşmemiz oldu. Gelecek Partisi olarak bütün geçmiş siyasi tecrübelerden hareketle bütün toplumu kuşatıcı siyasi bir çizgi oluşturmaya çalışıyoruz.

Bırakın iş birliği kavramını öyle bir iktidarla muhatabız ki; geçtiğimiz iki bayram, bırakın ihtilaf ya da iş birliği konularını konuşmayı, bayramlaşma teklifimiz reddedildi. Bu ziyaretler umarız Türk siyasetinde yeni bir çizgiyi açar.

Eğer iktidarda olanlar yeni bir seçim mevzuatı getiriyorlarsa oyunun bu kuralları içinde iktidara gelme şansları yok ki değiştiriyorlar. Oyun sürerken kuralı değiştirenler 90 dakikanın sonunda nefesinin tükeneceğini düşünen taraftır. Hangi kuralı getirirlerse getirsinler yeter ki kendi getirdikleri kurala saygı göstersinler.”