Kılıçdaroğlu: Tefecilere saat başı 2 milyon 400 bin dolar para ödeniyor

İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, ''"Ekonomiyi de deneme-sınama ile götürüyorlar. Geçen hafta faizin yükseltileceğini söylemiştim ve yükseltildi. Kim kazandı? Londra’daki tefeciler kazandı. Hani faiz, enflasyonun sebebiydi?'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Tefecilere saat başı 2 milyon 400 bin dolar para ödeniyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün gerçekleşen Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı sonrası bugün partisinin TBMM’deki grubunda konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

DİYARBAKIR VALİSİNE TEPKİ

“Devletin dini adalettir. Adaleti sağlayacak olan kurumlardır. Örneğin bir vali devlet adına konuşabilir. Devleti temsil eder bulunduğu yerde. Vali sıcak siyasetin içine girmez. Valilik makamı sıradan bir makam değildir. Diyarbakır valimiz bir açıklama yapıyor. “Mesele işsizlik değil, iş beğenmemezliktir. İş var” diyor. Pes. Diyarbakır Valisi’nin bu açıklaması devlet adamlığına yakışmaz.

Gebze’de işçiler işten atıldı, bir kısmı da ücretsiz izne çıkarıldı. Hak arıyorlar. Ankara’ya gelmelerine polis engel oluyor. Anayasa açıkça çiğneniyor. Bu insanlar iş istiyor, hak istiyor ama sen şiddet uyguluyorsun. İnsana saygı duymak zorundayız.”

TÜRK GEMİSİNİN DURDURULMASINA KINAMA

“Bir gemimiz, uluslararası sularda durdurularak hukuksuz yere arandı. Ne oluyor Allah aşkına? Mavi Marmara’da da aynısı oldu. Almanya’yı da İtalya’yı da bizim gemimize uluslararası sularda yaptıkları baskı dolayısıyla kınıyoruz. Hükümetten bu konuda çok açık ve çok net bir yanıt bekliyoruz.”

ÖĞRETMENLER GÜVEN TİMSALİDİR

“Bir ulusun, bir milletin en güçlü kaynağı yetişmiş insan gücüdür. Bir ülkeyi söz sahibi yapan insanları yetiştirenler kimler? Öğretmenlerdir. O nedenle öğretmenler bugün saygın ülkelerinde en büyük saygı durulacak kişiler olarak görülürler. Öğretmen aynı zamanda güven timsalidir. Tüm anne ve babalar çocuklarını büyük bir özgüven içinde getirir, öğretmene teslim eder. Öğretmenler tüm özverisiyle çocukların sorunlarını çözmeye çalışır.”

“ÇOCUKLAR DENEK OLARAK KULLANILIYOR”

“Yedi bakan değişti, yedi eğitim politikası oluştu. En önemli düzenleme, beş AK Parti milletvekilinin teklifiyle yapıldı. Hiçbiri öğretmen değildi. Çocuklarını okula gönderen AK Partili annelere sesleniyorum; çocuklar 18 yıldan bu yana denek olarak kullanılıyor. EBA TV’den eğitim yapmaya çalışıyoruz. 21. yüzyılda, 3 milyon 37 bin öğrencinin interneti yok. 18 yıldır ülkeyi yönetiyorlar.

Sözde bir ‘FATİH’ projesi yapmışlardı, öğretmenlere ücretsiz bilgisayar vereceklerdi, vermediler; nereye gitti para hâlâ belli değil. Öğretmenler aynı derse giriyor, aynı mesaiyi yapıyorlar, aynı okuldan mezun oluyorlar, ama biri sözleşmeli, biri sürekli diye ayrıma tabi tutuluyor. Farklı maaşları alıyor. Öğretmen, öğretmendir. Yıllar geçti öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkı verilmedi. 100 bin öğretmen emekli olmak için ek göstergeyi bekliyor.”

BİLİM KURULUNA TEPKİ

“Kimse kusura bakmasın ama Bilim Kurulu’na da değinmek istiyorum. Siz bir sürü okumuş, yazmış, akademik kariyeri olan profesörlersiniz. Aranızdan bir sözcü seçip, Kovid konusunda şu önlemler alınmalıdır demediniz. Siyasi iktidar size izin vermedi. Vermediyse, ne işiniz var sizin orada? Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyada alay konusu yapmaya sizin hakkınız var mı? Bir sözcü seçemediniz. “Biz söylüyoruz ama onlar yapmıyorlar” diyorlar. Onlar yapmıyorlarsa senin orada ne işin var?”

“HANİ FAİZ ENFLASYONUN SEBEBİYDİ”

“Ekonomiyi de deneme-sınama ile götürüyorlar. Geçen hafta faizin yükseltileceğini söylemiştim ve yükseltildi. Kim kazandı? Londra’daki tefeciler kazandı. Hani faiz, enflasyonun sebebiydi?

Faiz lobilerinin önünde diz çökmek zorunda kaldı! Mademki diz çökün, faizleri arttıracaktın, bunu biliyorsun.. Peki, 128 milyar doları kime sattın? Pazarcı, taksici, emekli almadı… 128 milyar doları kime sattın?

Eğer faizler artacaksa Merkez Bankası Başkanı’nı niye görevden aldın? ‘Faiz baronlarına karşı kurtuluş mücadelesi veriyoruz’, diyordun. Şimdi ne oldu? Faiz sebep, enflasyon sonuç diyordun. Ne oldu ne değişti şimdi? Para yok diyorlar. Para var. 1 trilyon 891 milyar lirayı 10 ayda harcadılar.

Vatandaşa karşılıksız olarak 8 milyar ödediler. Peki bu süre içerisinde tefecilere ne kadar ödediler? 118 milyar dolar ödediler. Her saat başı 2 milyon 400 bin dolar para ödeniyor tefecilere.”

DOKUNULMAZLIK

“Benim dokunulmazlığımı kaldıracaklarmış… Kaldırmazsanız namertsiniz! Bir canım var, vatanıma, milletime feda olsun! Sizden mi korkacağım.”