Kılıçdaroğlu Elazığ'da: 'Vergilerle ne yaptınız?' dedim, kıyamet koptu

'20 milyar dolar para harcadık.' Ne zaman? 644 kişi öldükten sonra. Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız?

Kılıçdaroğlu Elazığ'da: 'Vergilerle ne yaptınız?' dedim, kıyamet koptu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremle sarsılan Elazığ’a gitti. Elazığ’da 41 vatandaş hayatını kaybetmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı.

Kılıçdaroğlu, “Biz yaklaşık eski parayla 20 katrilyona yakın para harcadık. Deprem için topladığınız paraları nereye harcadınız diye utanmadan soruyor” diyen Erdoğan’a, “Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız? Ben bu soruyu sordum. Kriz yönetmek ayrıdır, önlem almak ayrıdır” ifadelerini kullandı.

Depremle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Belki anlattıklarını yeteri kadar kavrayamamış olabiliriz. Jeoloji dünyasının kullandığı dille bizimkinin arasında fark var. Liyakat nedir her işin uzmanına o işi vermek demektir. Yerin altından fay mı geçiyor,i hareketli mi değil mi, biz bilemeyiz. Bunu bu iş için yıllarını veren uzmanlar verir. ”

“Şu soruyu hep beraber kendi vicdanımıza sormak zorundayız. Uzun süredir depremler yaşanıyor, can ve mal kaybımız var. Can ve mal kaybı var,, peki hangi önlemi alıyoruz? Önlemi almak başka, krizi yönetmek başka. Önlem almak bina yapacaksanız depreme dayanıklı olacak. Kriz yönetimi, deprem olur, o yaraları hızla sarmaktır. Bugün bizim yaptığımız önlem değil kriz yönetimidir. Önlemi Japonya almış. Önlem almadığımız için insanlar ölüyor.”

“17 yıl boyunca çocuklarımızı tabutlara gönderdik. Hepimiz vergi veriyoruz. Sanmayın ki sadece büyükler ödüyor. Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder. Bu vergilerle ne yaptınız dedim, kıyamet koptu. Arkadaşlar bu vergiyi vatandaş olan herkes ödüyor. Nereye harcandığını bilmek bizim hakkımız. Ben vergimi ödüyorsam devleti yönetenlere soracağım. ‘Sen Van depreminde neler yaptığımızı biliyor musun?’ Biliyorum tabii. ’20 milyar dolar para harcadık.’ Ne zaman? 644 kişi öldükten sonra. Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız? Ben bu soruyu sordum. Kriz yönetmek ayrıdır, önlem almak ayrıdır.”

“Yaraları sarmak derken yaraları sarmak o kadar kolay değil. Yaraların sarılması için zamana ihtiyacımız var. İnsanların sevgiye hoşgörüye ihtiyacı var. Beraber herşeyi rahatlıkla aşabiliriz. Bizim üzerimize düşen bir görev varsa her teklife talibiz.”

“Evleri yıkılan vatandaşlarımızın yüzde 99,9 ‘u fakir vatandaşlar. Onlara ev yapacağız derken sen nasıl ondan para talep edersin?”

“Kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Yaşadığınız topraklar mübarek topraklar. Her türlü önlemimizi alırız. Sonrası Allah’a bağlı.”

“Buradan sayın Erdoğan’a sadece Elazığ için değil acıyı paylaşan 82 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Elazığ deprem bölgesi olsun teklifimiz var. Çok açık düşüncelerim bunlar.”