Kıbrıs koronavirüs nedeniyle bazı sınır kapılarını kapattı

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı: Rum tarafının aldığı kapatma kararı olumsuz bir algı oluşturma teşebbüsü

Kıbrıs koronavirüs nedeniyle bazı sınır kapılarını kapattı

Kıbrıs’ta Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle, kuzey ve güney arasında geçişleri sağlayan 4 sınır kapısının geçici olarak kapatılması kararı alındı. Rum kesiminde de 4 kadın koronavirüs şüphesiyle karantina altına alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, sınır kapılarının kapatılması ile ilgili Rum Lideri Nikos Anastasiadis’in, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı aradığını söyledi. Kararı Rum Bakanlar Kurulu’nun aldığını ifade eden Burcu, “Nikos Anastasiadis telefon görüşmesinde, Rum Bakanlar Kurulu kararına göre, bir hafta sonra yeniden değerlendirmek üzere Lokmacı, Derinya, Aplıç ve Bostancı kapılarındaki geçişleri askıya aldıklarını söyledi” dedi.

Burcu, “Bu kararın koronavirüsün yayılma tehlikesinin önüne geçme gerekçesiyle alındığını belirten Anastasiadis, diğer noktaların geçişlere açık kalmaya devam edeceğini, bu kapılardaki tedbirlerin artırılacağını söyledi” dedi.

“OLUMSUZ ALGI YARATMA TEŞEBBÜSÜ”

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Rum tarafının Lokmacı, Derinya, Bostancı ve Aplıç kara geçiş kapılarını 7 gün süreyle kapatma kararı ülkemize dair olumsuz bir algı oluşturma teşebbüsü. Şüpheli vaka sayısının ülkemizde Kıbrıs Rum tarafında rastlananın çok altında olduğu aşikardır.” ifadelerine yer verildi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı koronavirüs haritasına ulaşmak için tıklayınız