Kazdağları nöbetine baskın: Gözaltına alındılar

Çanakkale’de 425 gündür süren Kazdağları nöbetine yapılan jandarma baskınında nöbette olanlar gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

Kazdağları nöbetine baskın: Gözaltına alındılar

Çanakkale’de Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetlerine karşı 425 gündür nöbette olan yaşam savunucularına sabahın erken saatlerinde jandarma baskını düzenlendi. Merkeze bağlı Kirazlı/Balaban’da altın madeni için yapılan ağaç kesimine karşı nöbette olan Her Yer Kazdağları Grubu’ndan bazı kişiler gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar bir süre sonra serbest bırakılırken, koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek alan tahliye edildi.

Her Yer Kazdağları Grubu’ndan yapılan açıklama ise şöyle:

“‪Nöbet alanımıza az önce yapılan baskınla alandan gözaltına alınarak çıkartılıyoruz. Jandarma görüntü alınmasını engeldi. Gelişmeleri aktaracağız. Tüm yaşam savunucularını destek olmaya çağırıyoruz!#KazdağlarınıSavun. Alanı tahliye etmek üzere gelen jandarma ekipleri, avukatlarımızla ve ailemizle görüşüp haberleşmemizi engelledi, jammer’larla internet ulaşımımızı kesti”

CENGİZ’İN TALİMATI

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu da gözaltı uygulamasına tepki gösterdi. Koordinasyondan yapılan açıklamada, “Cengiz Holding’in talimatı uygulanıyor!” denilerek, “Kazdağları’nda nöbet alanına müdahale edildi! Gerekçesi ormanlık alanda izinsiz çadır kurmak! Dostlarımız alandan tahliye ediliyor ve gözaltına alınıyor! Yaşam Savunucularını derhal serbest bırakın! #KazdağlarınıSavun” denildi.