Kayyımdan AKP'li Başkan yardımcısının maaşına yüzde 6 bin oranında zam!

Yapılan toplantıda, Belediye Başkan Yardımcısı ve AKP Diyarbakır eski İl Başkanı Muhammed Akar’ın maaşına rekor bir zam yapıldı.

Kayyımdan AKP'li Başkan yardımcısının maaşına yüzde 6 bin oranında zam!

Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nde HDP’li meclis üyelerinin yerine atanan 12 kayyım üyenin oylarıyla başkan yardımcısı Muhammet Akar’ın 185 lira olan maaşına tam 11 bin lira zam yapıldı.

Bağlar Belediyesi’nde HDP’li 12 meclis üyesinin yerine kayyım atanan memurlar AKP’ye geçti. Belediye Başkan Yardımcısı Muhammet Akar’ın daha önce 185 lira olarak belirlenen maaşı, yapılan ilk toplantıda yüzde 5 bin 845 oranında zam yapılarak 11 bin liraya çıkarıldı.

31 Mart’ta yapılan seçimlerde Bağlar Belediyesi’ni Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı Zeyyat Ceylan yüzde 71 oy oranıyla kazanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle Ceylan’a mazbatasını vermedi. YSK, Ceylan’ın yerine mazbatayı AKP’li Hüseyin Beyoğlu’na vererek, belediye başkanlığına atadı.

ÖNCE MECLİS ÇOĞUNLUĞU

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, 31 Mart’taki seçimlerde HDP 30, AKP ise 7 belediye meclis üyeliği kazandı. Belediye Başkanlığı’nın AKP’li adaya verilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li 12 meclis üyesi farklı tarihlerde görevlerinden uzaklaştırıldı. Bu üyelerin yerlerine ise farklı resmi kurumlarda çalışan memurlar kayyım olarak atandı. Görevden uzaklaştırmalarla HDP’nin Meclis’teki çoğunluğu da sona erdi zira 12 üyenin yerine atanan kayyımlar AKP safına geçti. Böylece HDP’nin Meclis’te üye sayısı 18’de kaldı, AKP ise kayyımlarla birlikte 19 üyeye yükseldi.

ESKİ AKP İL BAŞKANINA REKOR ZAM!

Bağlar Belediyesi’nin şubat ayında yapılan Meclis toplantısına, HDP’den 18 üye, AKP’den 7 üye, kayyım olarak atanan 12 kişi ve Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu katıldı. Yapılan toplantıda, Belediye Başkan Yardımcısı ve AKP Diyarbakır eski İl Başkanı Muhammed Akar’ın maaşına zam yapıldı. 2020 Ocak ayı Meclis toplantısında çoğunluğu elinde bulunduran HDP’li üyelerinin oylarıyla 160 liradan 185 liraya çıkarılan Akar’ın maaşına yüzde 5 bin 845 civarında zam yapıldı. Zamla birlikte Akar’ın maaşı 11 bin liranın üzerine çıkarıldı.

HDP’li üyelerin çoğunlukta olduğu Meclis’in Ocak ayı toplantısında, Belediye Başkan Yardımcısı Akar’ın maaşına yapılacak zam gündeme gelmişti. Meclis üyeleri, “Yakın bir zamanda asgari ücrete yapılan yüzde 12’lik zam, hükümet tarafından jest olarak önerildi. Biz de jest olarak yüzde 15 öneriyoruz” demişti.

Yapılan tartışmalar sonucunda enflasyon oranı baz alınarak Akar’ın daha önce belirlenen 160 liralık maaşına yüzde 15 zam yapıldı. Karar, 16’ya karşı 19 oyla alındı. Görevden uzaklaştırılan Bağlar Belediyesi’nin HDP’li 6 Meclis üyesinin yerine kayyım olarak atanan kentteki farklı kurumlarda çalışan memurların da oylamada karşı oy kullanması dikkati çekerken, oy çokluğuyla yapılan zamla birlikte Akar’ın maaşı 185 liraya yükseldi.