Kayyım 'kamu zararı' gördüğü bursu öğrencilerden faiziyle istedi

Mardin'de Kayyım yönetimindeki Derik Belediyesi, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere verilen 200 TL’lik bursları, “kamu zararı” olduğu iddiasıyla öğrencilerden faiziyle birlikte geri istedi.

Kayyım 'kamu zararı' gördüğü bursu öğrencilerden faiziyle istedi

Mardin’in Derik Belediyesi’ne atanan kayyım, dar gelirli öğrencilere verilen bursu “kamu zararı” olarak gördü ve öğrencilere ödenen bursların faiziyle geri ödenmesine karar verdi.

Öğrencilerden verilen bursu faiziyle geri isteyen kayyım, bursla “kamu zararı” oluştuğunu iddia etti. 31 Mart seçimlerinde yüzde 69 oy ile HDP’nin kazandığı ve 16 Kasım 2019’da kayyum atanan Mardin’in Derik Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, öğrencilere yazı göndererek bursun durdurulduğunu ve verilen bursların da geri ödenmesini istedi.

“BARİ GERİ DE ALMASINLAR” DEDİLER, GERÇEK OLDU

Cumhuriyet‘ten Mehmet Kızmaz‘ın haberine göre, kayyım atandıktan 13 gün sonra İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği iki görevli tarafından hazırlanan denetim raporuna atıf yapılan kararda, “Öğrencilere toplam 5 bin 600 TL ödeme yapılarak kamu zararı oluşmuştur. Miktarı faiziyle birlikte belediye hesabına 1 ay içinde yatırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hakkınızda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır” denildi.

İki aylık burs karşılığı aldığı 400 TL geri istenen Munzur Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerden Ömer Erol, ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için burs aldığını belirterek “Kayyum atanır atanmaz bursu iptal ettiler. Arkadaşlarımızla, ‘Bari geri de almasınlar’ diye şakasıÖğrenı yaptık. Ama gerçek oldu. Öğrencilerin bir aylık aldığı bursun tümü kayyumun bir günlük harcaması bile yapmıyordur. Sanki zorla alıyormuşuz gibi göstermişler ve geri istiyorlar. Ya mezun olduktan sonra böyle bir işsizlik ortamında isteseydiler? Ucuz kurtuldum” dedi.