Kaymakamın koruması soru soran gence ve ailesine silah çekti

Adana'nın Yüreğir İlçesi'nde Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl'ün koruması, CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım ile annesi, babası ve kardeşine soru sordukları için silah çekti. Şikayetçi olan aile gözaltına alındı ve bir gece nezarethanede tutuldu.

Kaymakamın koruması soru soran gence ve ailesine silah çekti

CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım ile annesi, babası ve kardeşinin dün akşam saatlerinde yürüyüş yaparken Yüreğir Kaymakamlığı önünden geçtiği esnada, kaymakamlık önünde sivil şahısların bir kamyondan patates, soğan indirerek Yüreğir Belediyesi’nin zabıta ve park bahçeler araçlarına yüklediği fark etti. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen Yıldırım, yüklemin yapıldığı yere yaklaştı ve görevlililere çeşitli sorular sordu.

Soruların ardından kendini aileye kaymakam olarak tanıtan kaymakamın koruma polisi, aileye bağırmaya başladı ardından ise silah çekti. Yıldırım’ın kardeşine silahı doğrultan kaymaklık koruma polisi aile tepki gösterdi. Tepkilerin ardından koruma polisi silahını indirse de sadece soru sormak için orada bulunan ve tehdit edilen aile gözaltına alındı.

Yıldırım ve ailesi bir geceyi nezarethanede geçirdikten sonra serbest bırakıldı.

CHP’DEN TEPKİ

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, konu ile ilgili bir açıklama yaparak olayı kınadı. Çelebi, kaymakam koruması olduğu öğrenilen bir şahsın, kendisine soru soran CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım ile annesi, babası ve kardeşine soru sorduğu için silah çekip, namluya mermi sürmesinin vahim bir durum olduğunu vurguladı. “Her soru sorana silah mı çekilecek” diye soran Çelebi, “Orantısız güç uygulanarak mağdur edilen Gençlik Kolu başkanımız ve ailesine silah çekildiği gibi, olay yerinde olmayan Yüreğir Kaymakamı’nın şikayetçi olması nedeniyle Yüreğir Gençlik Kolu Başkanımız Eren Yıldırım ve ailesi gözaltına alınıp, Eren Yıldırım mahkemeye çıkarılırken, silah çeken koruma hakkında herhangi bir işlem yapılmaması oldukça düşündürücüdür” diye konuştu.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Adana Valiliği, olaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“14.05.2020 günü saat 22.00 sıralarında Yüreğir Kaymakamımız Oğuzhan Bingöl’ün katılımı ile Yüreğir Kaymakamlığının önünde Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından gerçekleştirilen yardım dağıtımı sırasında, kim olduğu bilinmeyen 4 saldırgan şahıs, Vefa Sosyal Destek Grubu’nun çalışmasını engellemeye yönelik sözlü ve fiziksel saldırıda bulunmuştur. Bunun üzerine Yüreğir Kaymakamı ve koruma polisi ilgili saldırgan şahısları uyarmış, ancak şüpheli şahıslar tarafından kendilerine hakarete devam edilmiş ve koruma personeli saldırı sonucunda yaralanmıştır.

Olayın ardından güvenlik birimlerimizce yakalanan şüphelilerden birinin CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım olduğu anlaşılmış olup, ilgili şahıslar; 15.05.2020 günü adli makamlara sevk edilmiş ve şahıslardan 3’ü savcılık tarafından sorgulandıktan sonra, 1’i ise tutuklanma talebi ile sevk edildiği mahkeme tarafından salıverilmiştir. İlçesinde yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla bilinen ve vatandaşlarımızın da takdirini kazanan başta Kaymakamımız Oğuzhan Bingöl olmak üzere, Covid-19 salgın sürecinde ilk günden itibaren mesai mefhumu gözetmeksizin ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de adeta destan yazan Vefa Sosyal Destek Grubu’muza yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor, olayda yaralanan koruma polisimize acil şifalar diliyoruz.” denildi.