Kavuk Teslim Töreni'nin gelirleri ÇYDD'ye

20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde kavuğu Şevket Çoruh’a devredecek olan Rasim Öztekin, gecenin gelirlerini ÇYDD'ye bağışlayacağını açıkladı.

Kavuk Teslim Töreni'nin gelirleri ÇYDD'ye

Usta sinema ve tiyatro sanatçısı Rasim Öztekin, Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy gibi Geleneksel Türk Tiyatrosu ile tuluat sanatının ustalarının ve son olarak kendisinin taşıdığı kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıklamıştı.

Rasim Öztekin, kavuğun teslimi için 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenecek gecenin gelirlerini ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağışlamaya karar verdiğini duyurdu.

“KALBİM KAVUKLU TİYATROYA İZİN VERMEDİ”

Kavuğu dört yıl önce Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle Ferhan Şensoy’dan teslim alan Rasim Öztekin, yaşadığı kalp rahatsızlığı yüzünden tiyatro yapamadığını belirterek şunları söylemişti:

“Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim.

Büyük özverilerle “Baba Sahne’yi” kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk Tiyatrosu’na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni’ne bekliyoruz”