Katledilişinin 40. yılı: Kemal Türkler anılıyor

DİSK'in kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler, katledilişinin 40. yıl dönümünde mezarı başında anılacak.

Katledilişinin 40. yılı: Kemal Türkler anılıyor

Bundan kırk yıl önce faşistlerin saldırısı sonucunda aramızdan ayrılan, DİSK’in kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler anılıyor.

22 Temmuz 1980’de evinin önünde uğradığı bir suikastle öldürülen Kemal Türkler için tören Topkapı Mezarlığında yapılacak.

İşçilerin mücadele örgütü Sınıf Tavrı’nın anmaya çağrı açıklamasında şu ifadeler kullandı:

Kemal Türkler 22 Temmuz 1980 de faşistler tarafından evinin önünde öldürüldü. 12 Eylül öncesi yüzlerce emekçi faşist katiller tarafından katledilirken, Kemal Türkler’in hemen 12 Eylül faşizmi öncesi öldürülmesi politik bir mesaj içermekteydi. Kemal Türkler’in katledilmesi Başkanı olduğu Maden-İş sendikasının MESS’e karşı yürütülen mücadeleye, sınıf sendikacılığına ve yükselen işçi sınıfı hareketine karşı gözdağı verilmesi, faşist darbeye giden sürecin açılmasıydı.

İşçi sınıfı hareketinin yükselişinde büyük payı olan Kemal Türkler Kavel direnişinin, Demirdöküm, Sungurlar, ECA, Singer direnişlerindeki işçilerin, 15-16 Haziran direnişinin, DGM direnişinin öncüsüydü.

TİP’in ve DİSK’in kurucu kadrolarından olan Kemal Türkler, hayatını işçi sınıfının kurtuluş mücadelesine adamıştı. Türkler’i evinin önünde katledenler ise emperyalizmin ve sermaye sınıfının tetikçileri idi.

Ancak Kemal Türkler’in katledilmesi, işçi sınıfı mücadelesini yok edemedi. İşçi sınıfı mücadelesi dün olduğu gibi, bugün de devam ediyor.

Sınıf Tavrı, Türkiye işçi sınıfının yüzyılı aşkın süredir devam eden mücadelesinin sahiplenicisi olarak, Kemal Türklerin anısı önünde saygıyla eğilir, sınıf sendikacılığının ete kemiğe bürünmesi, kitleselleşmesi için mücadelemizi sürdüreceğimizi bildiririz.

Bu vesile ile Sınıf Tavrı, tüm üye ve dostlarını Kemal Türkler’in katledilişinin 40.yılında anmaya çağırır, Kemal Türkleri saygıyla anarız.

Anma Programı:

Tarih: 22 Temmuz 2020

Saat:10:30

Yer: İstanbul Topkapı Mezarlığı Suriçi Kapısı

SINIF TAVRI