Karantinayı ihlal eden yurttaşa hapis istemiyle dava açıldı

Kayseri'de karantina kuralını ihlal ederek trafiğe çıkan ve polise yakalanan bir korona pozitif vatandaş hakkında bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma suçundan hapis cezası istemi ile dava açıldı.

Karantinayı ihlal eden yurttaşa hapis istemiyle dava açıldı

Kayseri’de karantina kurallarını ihlal eden Ç.Ö. isimli kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 195’inci maddesindeki Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

26 Temmuz’da corona virüs testi pozitif çıktığı için evinde karantinaya alınan Ç.Ö., karantinanın 8’inci gününde kuralı ihlal ederek, dışarı çıkmıştı. Otomobiliyle seyir halindeyken polis kontrol noktasında yakalanan ve hakkında tutanak tutulan Ç.Ö. Cumhuriyet Savcılığına sevk edilmişti.

Karantina kurallarını ihlal ettiği belirlenen Ç.Ö. hakkında iddianame düzenlenerek, TCK’nın 195’inci maddesindeki, Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma suçundan 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ç.Ö., Kayseri 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame kapsamında önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.