'Kara gün dostu' adım adım tasfiye ediliyor

AKP 82 yıllık Toprak Mahsulleri Ofisi'ni de yıllar içinde işlevsiz hale getirdi. 'Ofis çiftçinin kara gün dostudur' sloganını taşıyan kurum, işlevleri AKP eliyle özel şirketlere devredilerek adım adım tasfiye ediliyor.

'Kara gün dostu' adım adım tasfiye ediliyor

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, tarımın temel kuruluşlarından olan, 1938 yılında kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin giderek tasfiye edildiğini, önemli şubelerinin kapatıldığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye yazılı soru önergesi de veren Keven, Toprak Mahsulleri Ofisi kurumunun neden devre dışı bırakıldığını sordu.

Keven önergesinde şunları söyledi;

“Yozgat’ta Şefaatli ve Doğankent gibi önemli hububat merkezlerinde bulunan TMO Ajans Amirlikleri 1 Ocak 2020 itibariyle kapatıldı. Buralar Tesisli Ekip statüsüne indirildiler. Yani kapısına kilit vuruluyor ve eğer gerek duyulursa sezonda bir aylığına açılacak duruma getiriyorlar. Buralarda çalışan memur, teknisyen, eksper, güvenlik gibi yüzlerce çalışan işlevsiz hale getiriliyorlar. Şefaatli’de, Doğankent’te Mysilo isminde lisanslı depoculuk şirketine ait özel silolar yapıldı. Daha önce Yerköy ve Sorgun ilçelerinde yapıldı. Hepsi de aynı firmaya ait. Lisanslı depoculuk şirketlerinin girdiği bölgelerde istisnasız TMO şubeleri işlevsiz hale getirildi. Yani bir nevi devlet çiftçiyi lisanslı tüccarın insafına terk etti. 80 yıldır açık olan ve bölgemizin en büyük silolarına sahip Yerköy Şube Müdürlüğü’ne ait silolar boş dururken çiftçiler iki yıldır özel şirkete ait lisanslı depoya yönlendirildiler. Çiftçiye ‘ürün alımı yapmıyoruz lisanslı depoya gidin’ denildi. Yani kapısında ‘çiftçinin kara gün dostu’ yazan Toprak Mahsulleri Ofisi’ni son yıllarda çiftçinin yanında görmek neredeyse imkânsız hale geldi. Adım adım TMO tasfiye ediliyor ve kapısına kilit vuruluyor. Cumhuriyet’in bir değeri daha tasfiye ediliyor.”