Kapalıçarşı pazartesi açılıyor

Türkiye’de koronavirüs salgının ortaya çıktığı ilk yerlerden biri olduğu iddia edilen ve 40 esnafın virüs dolayısıyla hayatını kaybettiği turistik Kapalıçarşı, 1 Haziran'da İstanbul Valisi'nin katılımıyla yeniden açılıyor.

Kapalıçarşı pazartesi açılıyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri nedeniyle 23 Mart tarihinden bu yana kapalı olan ve 1 Haziran Pazartesi günü yeniden kapılarını açacak tarihi Kapalıçarşı’da, dezenfekte edilerek, temizlik işlemleri yapıldı.

Fatih Belediyesi Sağlık İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü dezenfeksiyon ve yıkama ekipleri tarafından, Tarihi Kapalıçarşı’nın içi dezenfektan solüsyonlu köpüklü su ile yıkanarak dezenfekte edildi. Çalışmalara Kapalıçarşı Yönetimi’nin dezenfeksiyon ekipleri de katıldı.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, 1 Haziran günü saat 10.00’da İstanbul Valisi’nin katılımıyla turizme kapıların yeniden açılacağını belirterek, “Başarılı bir şekilde bu salgın sürecini atlattıktan sonra çarşımız ekonomiye tekrar kavuşacak. Biz kapılarımızın girişlerine büyük pankartlar koyduk. “Yuvanıza Hoş Geldiniz” pankartlarıyla esnafımızı burada bekliyoruz” dedi.

21 KAPIDAN 10’U AÇILACAK

Kapalıçarşı’da alınan önlemlerden bahseden Kurtulmuş, “Kapalıçarşı doğal bir ortam 1461’de kurulmuş bir ortam. Sürekli gelişme halinde ve koruma altında olan bir yer. Camlarımız tamamen açılacak, doğal bir havalandırma sistemi var burada.

Ortak alanlarda herhangi bir klima bulunmuyor. Maskesiz kimseyi almayacağız. Detektörlerimiz ile içerdeki sayıyı mutlaka kontrol edeceğiz. Burası turizmin, tarihin, kültürün, ekonominin merkezi bir yer. Biz o yüzden burayı sıradan bir AVM olarak kabul etmiyoruz.

Yerlerde stickerlarımız, sürekli anonslarımız ve dükkanlara dağıttığımız afişlerimiz ile sürekli esnaflarımızla iletişim halinde olacağız.

Kapalıçarşı’mızın 21 kapısından 10 kapısını açıyoruz. Esnaflarımızdan gelemeyenler olabilir ama ilk haftayı atlattıktan sonra Kapalıçarşı eski normal günlerine dönecek” şeklinde konuştu.

“KİRAYI NASIL ÖDEYECEĞİZ?”

Kapalıçarşı pazartesi günü zorunlu maske kullanımı, içeride izin verilen müşteri sayısı sınırı gibi kurallar altında yeniden açılacak. Ancak çarşı esnafı turistlerin uzun bir süre gelmeyeceği kanısında. Birçok dükkan sahibi kirayı ödeyememekten endişe ediyor.

Çarşıda bir kuyumcu dükkanı olan Ayhan Oğuz, “Turizm Kapalıçarşı ekonomisinin bel kemiğidir. Turistlerin ne zaman geleceğini göreceğiz. 2020 bizim için ekonomik açıdan zor bir yıl olacak gibi görünüyor. Eğer işler normale dönerse, turizm açılır ve Eylül ayına kadar uçuşlar devam ederse, normale dönebileceğimize inanıyorum” şelinde konuşuyor.

Başka bir kuyumcu Namık ise bu konuda daha karamsar düşünüyor. Kirayı nasıl ödeyeceğinden endişe duyan dükkan sahibi, “Mağazam açık ama müşteri yok, iş yok” diyor.

Kurtulmuş, çarşının tarih boyunca ayakta kaldığına işaret ederek, “Kapalıçarşı’nın yıl sonuna kadar ekonomik kaybı telafi edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Her gün ortalama 150 bin kişiyi ağırlayan çarşı, geçtiğimiz yıl 42 milyon kişi tarafından ziyaret edilmişti.