'Kanal İstanbul' tartışmaları sürerken; bir kanal da Riva'ya!

'Kanal İstanbul' tartışmaları sürerken; bir kanal da Riva Deresi'nin üzerine kurulacak.

'Kanal İstanbul' tartışmaları sürerken; bir kanal da Riva'ya!

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin Riva Deresi üzerine yapacağı Kanal Riva Projesi için ÇED süreci başlatıldı. ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, projeye 63 milyon TL harcanacağı öngörülüyor.

‘Kanal İstanbul’ Projesi tartışılırken AKP’li Beykoz Belediyesi, “Kanal Riva Projesi” ile Riva Deresi’ni de katletmeye hazırlanıyor. AKP’li Belediyenin “Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği/Yönetimi Projesi İle Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi” dosyasını İstanbul Valiliği’ne sunduğu ve 8 Ocak tarihinde de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başlatıldığı açıklandı.

Proje dosyasında yer alan bilgilere göre, Riva Deresi’ni ve yan kollarını kapsayacak şekilde dere ıslahı yapılacak. Dere yatağı çevresinde tema park adı altında restoranlar, sağlıklı yaşam merkezleri, peyzaj merkezleri, rekreasyon alanları, tekne yanaşma yerleri, ticari alanlar, satış birimleri ve seyir terasları gibi çok sayıda yapı inşa edilecek.

63 MİLYON TL!

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, dosyada yer alan bilgilere göre, proje bedeli yaklaşık 63 milyon 231 bin TL olarak belirlendi. Bu paranın 29 milyon 832 bin TL’si Riva ve yan kolları ıslah tesisleri, 33 milyon 398 bin TL’si ise kentsel planlama ve peyzaj projeleri için harcanacak.

Proje dosyasında, çalışmalar sırasında dere yataklarında kazı ve hafriyat çalışmaları yapılacağı belirtildi. Dosyada “Riva Deresi ve yan kollarında, gerekmesi halinde dere derivasyonu yapılacak ve dere yatakları iş makinaları ile düzenlenecektir. Toplam 29,41 kilometrelik dere yatağı ıslahı gerçekleştirilecek ve 11 tane tekne yanaşma yeri inşa edilecektir” denildi.

887 BİN TON TAŞ KULLANILACAK

Proje içerisinde toplam 3 milyon 272 bin metrekarelik alanda temalı park çalışması yapılacağı belirtildi. Dere ıslah çalışmalarında dere yataklarında toplam 867 bin 123 metreküp kazı ve hafriyat çalışması yapılacak. Hafriyat malzemesinin 107 bin 313 metreküplük kısmı ise dolgu amaçlı kullanılacak.

Proje kapsamında yapılacak olan tekne park ve yanaşma yerleri ise taş malzemelerden yapılacak dolgu alanlardan oluşacak. Dolgu için toplam 887 bin 412 ton taş, dolgu malzemesi olarak kullanılacak.