Kamilet Vadisi'ndeki katliama suç duyurusu

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri Kamilet Vadisi’nin 52 gündür çamur akmasından dolayı suç duyurusunda bulundu.

Kamilet Vadisi'ndeki katliama suç duyurusu

Arhavi’deki Kamilet Vadisi’nde MNG Holding tarafından HES nedeniyle, vadiden çamur akıyor. Çamur akıntısı 20 kilometre dere hattı boyunca devam edip denize ulaşarak, denizin dahi rengini değiştirdi.

HES projesi çalışmaları sırasında yaratılan bu tahribatın vadiyi çamura bulamasından kaynaklı Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri suç duyurusunda bulundu.

“GÜNDEN GÜNE YOK EDİLİYOR”

Şikayet dilekçelerini teslim etmek üzere adliye önünde toplanan platform üyeleri, vadinin çamur akmasının engellemesi ve gereken ceza işlemlerinin uygulanması gerektiğini dile getirdi. Platform adına açıklama yapan Erdoğan Güler şunları söyledi:

“Bugün burada MNG Holding ve sorumluluğunu yerine getirmeyen Arhavi Orman Bölge Şefliği hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere toplandık. Yapılan çalışmalar Kamilet Vadisi’ni günden güne yok etmektedir. ÇED raporunda gösterilen hiçbir taahhüte uyulmamıştır. HES projesine yol iznini veren Orman İşletme, yol yapımı sırasında görevini yerine getirmeyerek firmayı denetlememiş bu şekilde de hem kamuyu hem de vadiyi geri dönülmez bir zarara sürüklemiştir. Kamilet Vadisi’nin çamur akmasından kaynaklı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü de görevini yerine getirmeyerek, gerekli denetimleri yapmayarak suç işlemiştir. Bu konuyla alakalı da ilerleyen günlerde suç duyurusunda bulunacağız.”