Kafede telefonda konuşan gazeteciyi ihbar edip gözaltına aldırdılar

Muğla'da Y.K.'nın telefon konuşmalarına kulak misafiri olan iki kişi, polise ihbarda bulundu. Y.K., yapılan şikayet nedeniyle 'devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Kafede telefonda konuşan gazeteciyi ihbar edip gözaltına aldırdılar

Olay, 22 Ocak Çarşamba günü saat 12.30 sıralarında, Muğla merkez Cumhuriyet Caddesi’nde bir kafede meydana geldi.

Uzun yıllar gazetecilik yapan Y.K., kafede otururken, bir başka gazeteci arkadaşıyla, telefonda hükümetin Libya ve Suriye politikasını, Kanal İstanbul projesini ve İzmir’de Alevi evlerinin işaretlenmesiyle ilgili konuşmaya başladı.

YAN MASADAN İHBAR

Sözcü‘de yer alan habere göre bu sırada yan masada oturan ve Y.K.’yı dinleyen iki kişi gazeteciye tepki gösterdi. Y.K. ile kendisine Hükümet’i eleştirmemesini söyleyen iki kişi arasında tartışma başladı. Tartışmadan bir süre sonra kafeye gelen bir polis ekibi,Y. K.’yı gözaltına aldı. Emniyete götürülen Y.K. hakkında ‘devlet büyüklerine hakaret’ten işlem yapıldı. Y.K. da tartıştığı kişiler hakkında kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle şikayetçi oldu. İfadesi alınan Y.K., savcının talimatıyla serbest bırakıldı.

“SEÇİLMİŞLERE BÖYLE KONUŞAMAZSIN”

’Eleştiri hakkını kullanmasının ‘hakaret’ olarak algılanmasına şaşırdığını belirten Y.K. şunları söyledi:

“Muğla’da oturan bir yakınımı ziyarete gelmiştim. Kafede onu beklerken bir gazeteci arkadaşımla telefonda konuşuyorduk. Suriye’de yürütülen harekatın başında beri kaç askerin şehit olduğunu sordu. Bu konu hakkında konuşurken Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi eleştirdim. Ardından da Kanal İstanbul projesinin de bir hata olduğunu, milletin sırtına yeni bir ekonomik yük olduğu eleştirisinde bulundum. Bu sırada yan masadaki iki kişi ile bu nedenle tartıştım. Bana, ‘Devlet büyüklerine hakaret edemezsin’ ve ‘AK Parti’ye ve seçilmişlere karşı böyle konuşamazsın’ dediler. Ben de konunun kendilerini ilgilendirmediğini, kimseye hakaret etmediğimi söyledim. Kafedekilerin araya girmesiyle tartışma sona erdi. Ancak kısa süre sonra gelen polis ekibi hakkımda şikayet olduğunu söyledi. Emniyete gidip ifade verdim” dedi.