'JES’ler koronavirüse davetiye çıkarıyor, vatandaşlarımızın sağlığı hiçe sayılıyor'

"Solunum yolu hastalıklarını büyük ölçüde tetikleyen santrallerin saldığı gazlar, koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olan vatandaşlarımızın sağlığını hiçe saymaktadır’’

'JES’ler koronavirüse davetiye çıkarıyor, vatandaşlarımızın sağlığı hiçe sayılıyor'

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, jeotermal elektrik santrallerinden salınan gazların solunum yolu hastalıklarını tetikleyerek koronavirüse davetiye çıkardığını söyledi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Bülbül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Bülbül önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüsten korunmanın en önemli yollarından biri soluduğumuz havanın temiz olmasıdır. Hava kirliliği hem kronik hastalıklara neden oluyor hem de var olan kronik hastalıkları alevlendirerek korona virüsün daha ölümcül seyretmesine neden olabiliyor. Ayrıca, kirli hava solumak bireylerde solunum sisteminin savunma mekanizmasını bozarak, korona virüsün vücuda alınmasını ve yerleşmesini de kolaylaştırıyor. Küresel Hava Kalitesi Bilgi Platformu’nun dünyadaki PM2.5 kirliliğiyle ilgili yapılan ölçümler sonucu yayınladığı raporda, Avrupa’daki PM2.5 hava kirliliği sıralamasında en kirli 10 istasyonun 5’inin Türkiye’de olduğu belirtilmiş. Ülkemizde özellikle Jeotermal Elektrik Santrallerinin bulunduğu bölgelerde hava kirliliği parametrelerinin oldukça üst düzeyde olduğu ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği de bilinmektedir. Koronavirüs konusunda uzmanların ‘evlerinizi havalandırın’ uyarılarıyla camlarını açan vatandaşlar filtresiz ve sağlıklı bir şekilde denetlenmeyen jeotermal elektrik santrallerinin saldığı çürük yumurta kokusuna maruz kalmaktadırlar. Solunum yolu hastalıklarını büyük ölçüde tetikleyen santrallerin saldığı gazlar, koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olan vatandaşlarımızın sağlığını hiçe saymaktadır’’

Bülbül, önergesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

  • Koronavirüs ile mücadele kapsamında tiyatro, sinema, kafe, düğün salonları, restoran, lokanta ve kahvehaneler gibi birçok işletme geçici olarak kapatılırken, hava kirliliğine ve insan sağlığına olumsuz etkileri olan ve denetimleri eksik ya da yapılmayan Jeotermal Elektrik Santrallerinin bu süreçte faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili bir çalışmanız var mıdır?
  • JES’lerin bacalarından çıkan hava salınımları ve dışarıya verdikleri akışkanlar nedeniyle havayı, suyu, toprağı kirlettikleri ve insan sağlığına yönelik solunum yolu hastalıkları ve birçok hastalığa neden olduğuna dair Bakanlık bünyesinde çalışma yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonucu ne olmuştur?
  • Koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edilen ÇED toplantıları var mıdır? Var ise bilgilendirme toplantıları yapılmadan açılan jeotermal kuyuları var mıdır?”