Jandarma Genel Komutanlığından 'Musa Orhan' açıklaması

Batman'da Uzman Çavuş Musa Orhan'ın 18 yaşındaki İ.E.'yi tecavüze maruz bıraktığı ve intihara sürüklediği olaya ilişkin Jandarma Genel Komutanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Jandarma Genel Komutanlığından 'Musa Orhan' açıklaması

Batman’ın Beşiri ilçesinde 24 yaşındaki Uzman Çavuş Musa Orhan’ın 4 gün boyunca cinsel istismarına maruz kalan ve sonrasında intihar eden 18 yaşındaki İ.E. 33 gün sonra hayatını kaybetti.

İ.E.’nin ailesi intihar mektubunda adı geçen Musa Orhan hakkında suç duyurusunda bulundu. Gözaltına alınan şüpheli, “nitelikli cinsel istismar” suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Musa Orhan’ın serbest bırakılması Sosyal medyada #MusaOrhanTutuklansın etiketiyle tepkilere neden oldu. İ.E.’nin annesinin kızı yaşam mücadelesi verirken söylediği “Kızımın çektiği her bir acı kadar hesap sorulmasını istiyorum. Nerede adalet? Kızıma yapılanlar cezasız kalırsa ben de kendimi öldüreceğim” gündeme taşındı.

Tepkilerin ardından Musa Orhan, mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Konuya ilişkin Jandarma Genel Komutanlığından açıklama yapıldı. Açıklamada, “Menfur olay komutanlığı ve tüm personeli derin üzüntüye boğdu. Söz konusu şahsın devletin şerefli üniformasını taşıması kesinlikle söz konusu olmayacak” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yazılı basın ve sosyal medyada 18-19 Ağustos 2020 tarihlerinde ‘MusaOrhanTutuklansın’, ‘Musa ORHAN’ın Tutuklanması Talep Edildi’ ve benzeri başlıklarda verilen haberlerde; ‘Bir ay önce cinsel saldırıya uğradığını anlatan mektup bırakıp, intihara kalkışan İpek Er’in 18 Ağustos 2020 Salı günü tedavi gördüğü Özel Batman Dünya Hastanesinde hayatını kaybetmesine ilişkin olarak, ailesi tarafından cinsel saldırı şüphelisi Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tutuklanması talebi için çağrıda bulundu’ şeklinde ifadeler yer almıştır.

Şüpheli Musa Orhan ile ilgili olarak; Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan adli süreç devam etmekte olup, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinin 19 Ağustos 2020 tarih ve 2020/229 sayılı kararı ile tutuklanmış, Siirt Valiliğinin 16 Temmuz 2020 tarihli oluru ile idari soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılmış, ‘Devlet Memurluğundan Çıkarma’ cezası verilmesi istemiyle 10 Temmuz 2020 tarihinde başlatılan disiplin soruşturması tamamlanarak Jandarma Genel Komutanlığı Yüksek Disiplin Kuruluna gönderilmiştir.”

Meydana gelen olay sonucu ilgili personelin derhal görevden uzaklaştırıldığı hatırlatılan açıklamada, “Hakkında adli ve idari işlemlerin yapıldığı, tüm görev alanında yasal mevzuat çerçevesinde yüksek disiplin anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Jandarma Genel Komutanlığı ve tüm personelini derin üzüntüye boğan menfur olaya neden olan bir şahsın kesinlikle devletin şerefli üniformasını üzerinde taşımasının söz konusu olamayacağı bilinmelidir. Jandarma teşkilatı olarak acılı aileye ve yakınlarına başsağlığı dileriz” ifadeleri kullanıldı.