İtalya'nın Lombardiya bölgesindeki metal ve kimya işçileri greve gidiyor

İtalya'nın Lambordiya bölgesinde metal ve kimya işçileri hükümetin yayınlandığı genelgedeki eksiklere tepki göstererek 25 Mart'ta iş bırakma kararı aldı.

İtalya'nın Lombardiya bölgesindeki metal ve kimya işçileri greve gidiyor

Koronavirüs nedeniyle en çok can kaybının yaşandığı İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte ülkede virüsün daha fazla yayılımının önüne geçilmesi için yeni imzalanan kararnameyi açıklamış, eczane ve marketler dışında “zaruri olmayan tüm iş yerlerinin” 3 Nisan’a kadar kapatıldığını duyurmuştu.

Kararın zorunlu tedarik zinciri dışında kalan tüm gereksiz üretim durdurulduğu açıklanmıştı ancak çoğu fabrika üretime devam ediyor. Virüsten en çok etkilenen Lombardiya bölgesindeki metal ve kimya işçileri ise yayınlanan yeni kararnamenin üretimin durdurulması konusunda patronlara çok fazla insiyatif bıraktığını belirterek tepki gösteriyor. Kararı yetersiz bulduklarını ve kararın çok fazla yasal boşluk içerdiğini ifade eden işçi sendikaları, işçilerin sağlığının korunması için greve gideceklerini duyurdu.

Ülkenin en büyük metal işçisi sendikaları FIOM, FIM ve UILM, sağlık sektörüyle doğrudan bağlantısı olmayan bütün fabrikalardaki işçilerin 25 Mart’ta iş bırakacağını açıkladı. Kimya işçileri de söz konusu kararnamedeki eksiklerin işçilerin sağlığını tehlikeye attığını belirterek, iş bırakacaklarını belirtti. Alınan grev kapsamında işçilerin 1 gün evde kalacakları ifade edildi.