İşte dev arazileri kapatan Arap şirketleri

Kanal İstanbul projesinin güzergahında en büyük arazi satın alan şirketlerin hangileri olduğu ortaya çıktı.

İşte dev arazileri kapatan Arap şirketleri

AKP’nin yeni yıkım ve yağma projesi Kanal İstanbul’un bulunduğu güzergahta en büyük arazilerin satın almış 3 şirketin Arap ülkelerden olduğu açıklanmış ancak kimlikleri öğrenilememişti.

Arnavutköy’de toplam 300 bin metrekarenin üzerinde arazi satın aldığı belirtilen şirketlerin Kuveyt, Suudi Arabistan ve BAE uyruklu 3 girişimcilere ait olduğu öğrenildi.

BİRİ AĞAOĞLU’NUN ORTAĞI

Konuya ilişkin bugün köşesinde “Araplar 300 dönüm arazi kapattı” başlıklı bir yazı yazan Sözcü yazarı Çiğdem Toker, “Tapu kayıtlarına ambargo getirildiği için kolay olmadığını söylemeliyim. Bu nedenle kaynağımı açıklayamıyorum. Ancak teyit edilmiş bilgileri sizinle paylaşacağım” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ulaştığım bilgilere göre Arnavutköy’de el değiştiren bazı büyük arazilerin yüzölçümü ile sahipleri sırasıyla şöyle:

1 – Shurak Al Ajdad Gayrımenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.: 125 bin 402 metrekare. Beş tapusu bulunan şirket İstanbul Ticaret Sicili’ne kayıtlı. Şirketin kuruluşu 15 Mayıs 2015 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanmış. Kuveyt uyruklu iki kurucusunun adı Mohammad Mad Almarzouq ile Khaled Issam Almarzouq

2 – Sulaiman Al Muhaidib: 99 bin 97 metrekare (beş tapu). Körfez Bölgesi’nin önemli yatırımcılarından Al Muhaidib, Suudi Arabistan’da kendi adını taşıyan şirketler topluluğunun patronu. Türkiye’yi çok seven Al Muhaidib, müteahhit Ali Ağaoğlu’nun davetiyle birkaç yıl önce ülkemize gelmiş. Maslak 1453 projesiyle ilgilenerek yapıyı gezmiş, hayvancılık yatırımı yapmak üzere de Erzurum’a gidip AKP’li belediye başkanınca ağırlanmış. Al Muhaidib yine yatırım yapmak üzere Fethiye’de de incelemelerde bulunmuş. Suudi iş insanının Türkiye’de büyük tutarlarda gayrimenkul ve enerji yatırımı yaptığı medyaya birkaç yıl önce yansımış.

3Noora Gayrımenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.: 79 bin 81 metrekare (2 tapu). Birleşik Arap Emirlikleri uyruklu ve adresi Dubai’de görünen şirketin sahibi Ahmed Humaid Matar Altayer: Bu şirket de İstanbul Ticaret Sicili’ne kayıtlı. Şirketin kuruluşu 7 Temmuz 2017.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul proje güzergâhında arazi hareketliliği ile ilgili  “2011’den bu yana arsa hareketi tam 30 milyon metrekareyi bulmuştur. Tarım alanı olan bu alanlara bu ilgi niye? Bölgede en büyük arazisi olan ilk 3 şirket de Arap şirketi. Bizden detay isterlerse paylaşırız” demişti.