İstanbul'da saldırıya uğrayan sağlık çalışanı görme yetisini kaybedebilir

"Personelimiz dahiliye binasında hasta yakınını maske takması konusunda uyarıyor. Ondan sonra maskesini takıp tedavi olduktan sonra personelimizin gözüne yumruk atıyor."

İstanbul'da saldırıya uğrayan sağlık çalışanı görme yetisini kaybedebilir

Çapa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Asistan Doktor Arzu Karakiraz, hastanede maske konusunda uyardığı bir kişinin saldırısına uğrayan personellerinin görme yetisini kaybedebileceğini söyledi.

Karakiraz, darp edilen çalışana dair, “İkinci bir ameliyat gerekebilir. Personel görme yetisini kaybedebilir” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde, hastane personeli maske takma konusunda uyardığı hasta yakını tarafından darp edilmişti. Gözünden yaralanan ve acil ameliyata alınan personelin ilk ameliyatı tamamlandı.

Ameliyatın ardından açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Anabilim Dalından Asistan Doktor Arzu Karakiraz, “Personelimiz dahiliye binasında hasta yakınını maske takması konusunda uyarıyor. 3-4 uyarıdan sonra güvenlik görevlisi müdahale ediyor. Ondan sonra maskesini takıp tedavi olduktan sonra personelimizin gözüne yumruk atıyor. Hastaya 20 sene önce kornea nakli yapılmış. Biz hastayı aldığımızda kornea dokusu ile nakil yapılan doku arasında bir yırtık söz konusuydu. Gerekli tedavileri yaptık. Ancak ikinci bir ameliyat gerekebilir ve görme yetisini kaybedebilir. Böyle durumlarda sözlü şiddete daha çok maruz kalıyoruz” dedi.