İstanbul'da kar başladı: Örtü oluşturacak

Meteoroloji değerlendirmelerine göre yapılan duyuruda kar yağışının kentin iki yakasında da örtü bırakacağının tahmin edildiği belirtildi.

İstanbul'da kar başladı: Örtü oluşturacak

İstanbul’da günlerdir beklenen kar yağışı kente giriş yaptı. Kentin iki yakasının yüksek kesimlerinde görülen ve genel olarak sulu şekilde yağan karın akşam saatlerinde etkisini arttıracağı belirtiliyor.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, kent genelinde asıl olarak ise cuma günü akşam saatlerinden itibaren başlayacak kar yağışının cumartesi günü öğle saatlerine kadar devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Yağışının, Avrupa yakası ve güney kıyılarında 1 ile 3 santimetre, Anadolu yakasının iç ve kuzey kesimlerinde ise 3 ile 5 santimetre arasında örtü bırakmasının tahmin edildiği belirtilen açıklamada İstanbullular don ve buzlanmaya karşı uyarıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü, İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden alınan son değerlendirmelere göre;

Bugün yağmur şeklinde devam eden yağışların akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerde yer yer kar şeklinde geçmesi beklenmektedir.
Cuma günü havanın genellikle parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk hava ile kar yağışının başlayacağı, Cumartesi günü öğle saatlerine kadar kar yağışının devam edeceği tahmin edilmektedir.

Rüzgârın, İstanbul’da Kuzey ve Kuzeybatı (Karayel) yönlerinden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-80 km/sa), Cumartesi gününden itibaren hızını hafifleterek kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklenmektedir.
Kuvvetli Kuzeybatılı rüzgârlar ile birlikte hava sıcaklıklarında hissedilir derecede (10 ila 15 derece) düşerek, önümüzdeki hafta başına kadar mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin edilmektedir.
Hafta sonu gece sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi beklendiğinden il genelinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

Cuma günü akşam saatlerinde başlayıp Cumartesi günü öğle saatlerine kadar devam edecek kar yağışının, Avrupa yakası ve güney kıyılarında 1 ile 3 santimetre, Anadolu yakasının iç ve kuzey kesimlerinde 3 ile 5 santimetre örtü bırakması tahmin edilmektedir. Uyarı Kodu: yeşil. Uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise tahmin edilmemektedir.”