"İstanbul'da her 100 kişiden 1'i koronavirüs taşıyor"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayısının en çok görüldüğü İstanbul'daki her 100 kişiden 1 kişide Koronavirüs olduğunu ifade etti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuk olduğu televizyon programında Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosunu yorumlarken İstanbul’daki Koronavirüs vaka sayısı ile ilgili bir noktaya dikkat çekti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “300 bin civarında virüsü taşıdığını düşündüğümüz insan var” diyerek, İstanbul’daki her 100 kişiden 1 kişide Koronavirüs olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Ceyhan’ın açıklaması şöyle:

“300 bin civarında virüsü taşıdığını düşündüğümüz insan var. Bu da giderek azalıyor. Şu anda bunun genel olarak yüzde 60’ının İstanbul’da olduğunu düşünmek durumundayız. Geri kalan Anadolu’nun değişik bölgelerinde. 160 bin 170 bin civarında İstanbul’da aktif vaka var. Tabii İstanbul’un nüfusuna göre düşünürseniz her 100 kişiden 1’i anlamına gelir. 100 kişilik bir toplantıya gittiğinizde orada bulaştıracak bir kişiyle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. İlla ki her yerde denk geleceğiniz anlamına gelmez bu bir ortalamadır.”