İstanbul Valisi Yerlikaya, yeni mesai saatlerini açıkladı

İstanbul'da koronavirüs tedbirleri nedeniyle kademeli mesaiye geçiliyor. İstanbul Valisi Yerlikaya ayrıntıları açıkladı.

İstanbul Valisi Yerlikaya, yeni mesai saatlerini açıkladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kademeli mesaiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Yerlikaya, ”Dün yaptığımız il pandemi kurulu toplantısında toplu taşımada pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için sadece kamu değil, mutlaka özel sektöründe kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulüne geçilmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır” dedi.

Kademeli mesai uygulamasına geçileceğini belirten Yerlikaya’nın açıklamasından satır başları şöyle:

“İstanbul’da koronavirüs önlemlerinin etkin şekilde uygulanması noktasında; valiliğimiz koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, meslek odalarımız, sendikalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basınımız ile güzel bir işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz.

Ülkemizin, sanayi, ticaret ve çalışma hayatımızın en büyük gücü İstanbulumuzda, Haziran sonu itibariyle toplam 5 milyon 225 bin 983 çalışanımız var. Büyükşehir İETT verilerine göre, pandemi öncesinde ulaşımda günlük yolcu sayımız, yaklaşık 7,6 milyon. Bugün bu sayının 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü görüyoruz. İstanbul’da hepimizin bildiği gibi toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı, 2 zaman dilimi var. Birincisi sabah 07.00 ile 09.00 ikincisi de Akşam 17.00 – 20.00 saatleri arası.

“ÖĞRENCİLER PAZARTESİ GÜNÜ 09.30’DA DERS BAŞI YAPACAKLAR”

Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman dilimlerinde yani pik saatlerde hemşehrilerimizi; duraklarda, istasyonlarda ve toplu taşıma araçlarında, salgın riskinden korumak. Dün yaptığımız, İl Pandemi Kurulu toplantısında toplu taşımada pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için, sadece kamu sektörü değil, mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulüne geçilmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır.

Resmi ve özel olmak üzere İlkokul 1. Sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi (anasınıfı) öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve 1. sınıflarındaki öğrencilerimiz 21 Eylül, yani Pazartesi günü sabah 09.30’da ders başı yapacaklar.

28 Eylül 2020 tarihinden itibaren; Vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile İl Jandarma, İl Emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 07.00’de başlayıp kademeli olarak 08.00 ve 09.00 olarak devam edecekler. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08.00 – 16.30, Sağlık Teşkilatımız saat 08.30 – 16.30. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda 09.00 – 16.30 saatleri arasında mesai uygulanacaktır”