İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü zamları geri çekti!

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nden gece yarısı yapılan açıklamada, yemekhane ile ilgili alınan zam kararının ve öğün düzenlemesinin iptal edildiği açıklandı.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü zamları geri çekti!

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nden gece yarısı yapılan açıklamada, yemekhane ile ilgili alınan zam kararının ve öğün düzenlemesinin iptal edildiği açıklandı.

Rektörlüğün Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Öğrencilerimizin taleplerini değerlendiren Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır” duyurusu paylaşıldı.

İstanbul Üniversitesi’nde kahvaltı, öğle ve akşam olmak üzere üç öğün indirimli yemek hakkı, İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın açıklaması ile değişikliğe uğramış; kahvaltı kaldırılmış, indirimli yemek hakkı bir öğüne düşürülerek ikinci öğün indirimsiz olarak 18.5 TL’ye çıkarılmıştı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) yönetimi 2 Ocak’tan itibaren yemekhanelerde kahvaltı verilmeyeceğini duyurmuştu. Yapılan duyuruda “Tüm yemekhanelerimizde kahvaltı hizmeti verilmeyecektir” diye belirtilmişti.

İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan açıklamanın ardından üniversite öğrencileri bu sürece dair tepki göstermiş,  eylem yapmışlardı.  Üniversite öğrencileri haklarını geri almak için kararlı bir şekilde mücadele etmeyi tercih ederken, ikinci dönemin başlangıcında yemekhaneyi boykota gideceklerini açıklamışlardı.

Öğrenciler yaklaşık bir haftadır, üniversitenin Beyazıt Kampüsü önünde yemekhane zammını protesto ediyordu. Polisin yemekhane kararını protesto eden öğrencilere sert müdahalesi tepkilere neden olmuştu.

Hakkında kayıp başvurusunda bulunulan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin ise bu esnada intihar ettiği öğrenilmişti. Ünli sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlardan birinde, “Bir liraya karnımı doyurabilir miyim enter. Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” demiş, yeni yıl dileğine ise ‘iş bulmak’ yazmıştı.

Hem zamları reddeden öğrencilere uygulanan şiddet hem de Sibel Ünli’nin intiharı sonrası Üniversite yeni bir karar alarak gece yarısı sosyal medya hesabından “Öğrencilerimizin taleplerini değerlendiren Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.” duyurusunu paylaştı:

Üniversite tarafından yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul Üniversitesi uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden birisidir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için bu imkanı sunmaktan da her zaman büyük memnuniyet duymuştur.

2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir.

Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.

Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz.”