'Rötar şampiyonu' İstanbul Havalimanı için Meclis araştırması talebi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin uçakların iniş ve kalkışlarında yaşanan zorluklarla gündemde olan İstanbul Havalimanı için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

'Rötar şampiyonu' İstanbul Havalimanı için Meclis araştırması talebi

İstanbul Havalimanı’nda olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda seferin iptal edilmesinin ardından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Meclis Başkanlığı’na bir önerge vererek Meclis Araştırması talebinde bulundu.

Meclis’e verdiği önergede faaliyete geçtiği günden bu yana havalimanının fiziki koşulları nedeniyle iniş ve uçuş zorluklarıyla gündemden düşmediğini belirten Tekin, oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

RÖTARLI UÇUŞLAR, UZUN TAKSİ SÜRELERİ

Dünyadaki havalimanlarının verilerinin toplandığı Flightradar24’e göre İstanbul Havalimanı’nın, dünyada en fazla rötarın yaşandığı ikinci havalimanı olduğunu ifade eden Tekin, önergesinde şunları kaydetti:

“Meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının itirazlarının görmezden gelindiği İstanbul Havalimanı, proje aşamasından bugüne kadar her yönüyle tartışılmaya devam ediyor. Ve yıllar önce yapılan itirazlar birer birer haklı çıkıyor.

Kötü hava koşulları gerekçesiyle havalimanına inemeyen ya da tehlikeli ve gecikmeli olarak inen uçaklar bu tartışmaların odağında yer almaya devam ediyor. Yeni havalimanında uçakların yerde geçirdiği zaman, yani taksi süreleri de yeni bir tartışma konusu haline geldi. Uçaklar ortalama 37 dakika gecikmeli iniş yaparken, kalkışlar da ortalama 47 dakika rötarlı gerçekleşiyor.

3. Havalimanı Teknik Raporu’ isimli belgede, ‘yılın 107 gününün fırtınalı, 65 gününün ise yoğun bulutlu olduğu ifade ediliyor. Uçakların rüzgâra karşı kalkıp, rüzgâra karşı inmeleri gerektiğini, oysa yeni havalimanındaki pistlerin hâkim rüzgarların yönleri dikkate alınmadan inşa edildiğini ifade ediyor. Üçüncü havalimanının kuzey-güney ve doğu-batı doğrultulu pistlerinin, kentin iki ana rüzgârı olan lodos ve poyrazı yandan aldığın; yandan rüzgâr alan uçakların da yağmurlu ve fırtınalı havalarda inerken türbülans ile savrulmalarının muhtemel olduğunu’ ifade ediliyor.”

BEŞ YIL ÖNCE ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ

Meslek örgütleri tarafından hazırlanan raporda, rüzgâr nedeniyle uçakların o havalimanına iniş yapamayacağının 5 yıl önce öngörülmüş olduğunu hatırlatan Tekin, “Uçaklar dünyanın en büyüğü yerine Çorlu’ya iniyorsa burada bir sorun var demeliyiz. Uçaklar inemeseydi ve yeterli yakıtları olmasaydı sonuç ne olurdu? Büyük bir felaket!” deyip şu ifadeleri kullandı:

“Meteorolojik durum ortada iken, bu havaalanının uygun olarak çalışabilir olup-olmadığı acilen araştırılmalıdır. Bu nedenle konuyla ilgili olan tüm bilim insanlarının, meslek odalarının, uzmanların, kurum ve kuruluşların görüşlerinin yeniden alınarak, oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi adına gerekli önlemlerin alınması amacıyla bir Meclis Araştırmasının açılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla, Anayasa’nın 98, İç Tüzüğümüzün 104 ve 105’nci maddeleri uyarınca bir Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”