İstanbul Eczacı Odası: Yoğun bakımlar doldu, tanı konulan hastalar eczane eczane geziyor

İstanbul Eczacı Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’da bulunan 77 kamu hastanesinin tüm yoğun bakım yataklarının dolu olduğu belirtildi.

İstanbul Eczacı Odası: Yoğun bakımlar doldu, tanı konulan hastalar eczane eczane geziyor

Eczanelerde alınan tedbirlerin eczacıları, eczane çalışanlarını ve halk sağlığını korumaya artık yeterli olmayacağını belirten İstanbul Eczacı Odası, 27 Mart 2020’den itibaren eczanelere hastaların teker teker kabul edileceğini duyurdu.

İstanbul Eczacı Odası’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“HASTALARIN ÇOĞU COVİD TEMASLI OLANLAR”

“İstanbul ve Yalova’da 5236 noktada yaklaşık 14 bin çalışanımız ile 7/24 kesintisiz ilaç hizmeti sunmaktayız. Ülke olarak Covid-19 ile yaptığımız mücadelede biz eczacılar her zaman olduğu gibi en ön safta yer almaktayız.

Eczanelerimize günde ortalama 100 hasta girmekte iken, salgının boyutunun giderek arttığı bu günlerde, hastalarımızın çoğunun, maalesef ya Covid-19 tanısı konulmuş ya da Covid-19 pozitif kişilerle teması olanlardan oluştuğunu tespit etmekteyiz.”

“YOĞUN BAKIM YATAKLARI DOLDU”

“İstanbul’da bulunan 77 kamu hastanesinin tüm yoğun bakım yataklarının dolu olduğu, bu sebeple Covid-19 tanısı konulmuş hastaların hastanelere yatırılamayarak, reçeteleriyle eczane eczane dolaşmak zorunda kaldığı bu günlerde, maalesef eczanelerimiz salgının yayılmasında önemli bir odak noktası haline gelmiştir.

Meslektaşlarımız ve çalışanlarımız arasında Covid-19 tanısı konulmaya başlanmış olması bu olayın önemli bir göstergesidir.”

“TEDBİRLER YETERSİZ”

“Eczanelerimizde aldığımız tedbirlerin meslektaşlarımızı, çalışanlarımızı ve halk sağlığını korumaya artık yeterli olmayacağı aşikardır.

Salgınla mücadelede önemi asla tartışılamayacak olan kesintisiz ilaç hizmetinin sürdürülebilirliği için tüm eczanelerimizde standart tedbirler alınmalıdır.

“HASTALARI TEK TEK KABUL EDECEĞİZ”

“Tüm meslektaşlarımızın, çalışanlarımızın ve hastalarımızın daha fazla bulaş riskiyle karşılaşmasını önlemek için diğer Avrupa ülkelerinde de olduğu gibi, 27 Mart 2020 tarihinden itibaren eczanelerimize hastalarımızı birer birer kabul ederek ilaç ve danışmanlık hizmeti vermeyi sürdüreceğiz.”