İşsizlik her geçen gün artarken Hamza Yerlikaya'nın dördüncü maaşı Vakıfbank'tan

Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na atanan Hamza Yerlikaya, bakan yardımcısı maaşı, Cumhurbaşkanı başdanışmanı maaşı ve sporcu şeref aylığının yanında böylelikle 4’üncü maaşını Vakıfbank’tan alacak.

İşsizlik her geçen gün artarken Hamza Yerlikaya'nın dördüncü maaşı Vakıfbank'tan

Ekononik krizin faturasının emekçilerin sırtına yüklendiği ve işsiz sayısın giderek arttığı son günlerde AKP’nin eski milletvekillerinin 3-4 maaşlı kadrolara atanması kamuoyunda büyük tepki çekti. AKP’nin bazı eski bakan ve milletvekilleri geçen yıl sürpriz bir şekilde Ziraat, Halk ve Vakıfbank’ın yönetim kurulu üyeliklerine getirilmişti. Bu yılın büyük sürprizi ise olimpiyat ve dünya şampiyonlukları bulunan milli güreşçi Hamza Yerlikaya oldu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Vakıfbank yönetimine giren Hamza Yerlikaya, yeni göreviyle birlikte 4 ayrı yerden maaş alacak. AKP eski milletvekili olan Yerlikaya, emeklilikte yaşa takılmamış olsaydı milletvekili emeklisi aylığı da alıyor olacaktı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulun ardından Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanan Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ile Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı görevlerini yürütüyor. Kamu bankalarının yönetim kurulu üyeliklerine atananlardan kamu görevi olanlara 12 bin 530 lira, kamu görevi olmayanlara 22 bin 500 lira maaş ödeniyor.

Yerlikaya iki ayrı kamu görevinde bulunduğu için Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’nden 12 bin 530 TL maaş alacak. Yerlikaya’nın başdanışmanlık görevi nedeniyle ne kadar maaş aldığı kamuoyuna açıklanmadığı için bilinmiyor.Bakan yardımcılığı makamından dolayı ise Yerlikaya yaklaşık 24 bin lira maaş alıyor. Milli güreşçi Yerlikaya, daha önce AKP’den bir dönem Sivas milletvekilliği de yaptı. 44 yaşında olan Yerlikaya, sigortalı olarak çalışmaya 1993 yılında başlamasına rağmen yaşa takıldığı için emekli olamadı.