İsrail, Batı Şeria’da 'C bölgesi'ni ilhak ettiğini duyurdu

İsrail, Batı Şeria’nın yüzde 60’ını oluşturan ‘C’ bölgesini ilhak ettiğini duyurdu.

İsrail, Batı Şeria’da'C bölgesi'ni ilhak ettiğini duyurdu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD yönetiminin Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin “yasa dışı görülmeyeceği” yönündeki açıklamasına ilişkin Batı Kudüs’te düzenlenen bir konferansta konuştu.

Washington yönetiminin hazırladığı “Yüzyılın Anlaşması” olarak isimlendirilen planının gündemde olduğu bir dönemde yaptığı konuşmada Netanyahu, şunları kaydetti:

“Herhangi bir diplomatik planda hiçbir yerleşim biriminin boşaltılmasına izin vermeyeceğim. Bu fikir (Yahudi yerleşim birimlerinin boşaltılması) etnik temizliktir. Bu olmayacak.”

Netanyahu, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin bölgedeki anlaşmazlığın kaynağını oluşturmadığını iddia ederek, “İsrail olarak Judea ve Samaria’ya (Yahudilerin Batı Şeria’ya verdiği isim) dönünce, bizler yabancı bir toprağa gelmiş olmuyoruz. Yahudiler Kudüs ve Hebron’da (El Halil) binlerce yıl yaşadı.” diye konuştu.

Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin Washington yönetimince “yasa dışı görülmeyeceği” kararı nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya teşekkür eden Netanyahu, “(Yerleşim birimlerine ilişkin) Pompeo deklarasyonu topraklarımızda yabancı olmadığımızı açıkça onaylıyor.” ifadesini kullandı.