'İsimsizler Hareketi' operasyonu: 24 gözaltı

Sosyal medyada "İsimsizler Hareketi" adı altında provokatif paylaşımlarda bulundukları öne sürülen 24 kişi gözaltına alındı.

'İsimsizler Hareketi' operasyonu: 24 gözaltı

Sosyal medyada “İsimsizler Hareketi” adı altında provokatif paylaşımlarda bulundukları öne sürülen 24 kişi gözaltına alındı. Gazeteci Hakan Gülseven, Yazar Temel Demirer ve Taylan Kulaçoğlu’nun kardeşi Özen Kulaçoğlu’nun “İsimsizler Hareketi” operasyonu altında gözaltına alındığı öğrenildi.

İsimsizler Hareketi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma neticesinde avukat Tamer Doğan, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) sözcüsü Perihan Koca, yazar Temel Demirer, gazeteciler Zeynep Kuray ve Hakan Gülseven, Özen Kulaçoğlu ve oyuncu Defne Halman hakkında gözaltı kararı olduğunu duyurdu.

TEMEL DEMİRER’E GÖZALTI

Yazar Temel Demirer “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla bu sabah gözaltına alındı. Demirer’in gözaltına alınmasıyla ilgili Twitter’dan paylaşım yapan Sibel Özbudun Demirer, “Az önce 3. Sulh Ceza Hakimliği arama emriyle evimizi basan polisler Temel Demirer’i gözaltına aldılar. Temel’in gözaltı nedeni İsimsizler Hareketi hashtag’inde cumhurbaşkanına hakaret” ifadelerini kullandı.

GÜLSEVEN: YİNE GİDİYORUZ

Gazeteci Hakan Gülseven de İsimsizler Hareketi nedeniyle gözaltına alındı. Gülseven, “Yine gidiyoruz” diyerek sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Gülseven son olarak 17 Mayıs 2020 tarihinde Taylan Kulaçoğlu ile beraber “Suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övme” gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Kulaçoğlu tutuklanırken, Gülseven serbest bırakılmıştı.

KULAÇOĞLU’NUN KARDEŞİ GÖZALTINA ALINDI

Balıkesir Ayvalık’ta 17 Mayıs günü gözaltına alınan ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklanan Taylan Kulaçoğlu’nun evine polis baskın düzenledi. Kulaçoğlu’nun kardeşi Özen Kulaçoğlu’nun gözaltına alındı.

Bu sabah Twitter’dan paylaşım yapan anne Saliha Kulaçoğlu, “Evimizi polis bastı an itibari ile kızım Özen gözaltına alındı arama devam ediyor…” ifadeleriyle polis baskınını duyurdu.

Özen Kulaçoğlu ise paylaşımında, “20 tane polis bastı, gözaltına alınıyorum evden” dedi.