İşçiler Limak patronuna karşı kararlı: Pazarlık yapmayın, haklarımızı verin!

Kuveyt'te Limak'ın yüklenicisi olduğu şantiyede çalışan yüzlerce işçi, haklarını "pazarlık" konusu etmeyeceklerini ilan etti.

İşçiler Limak patronuna karşı kararlı: Pazarlık yapmayın, haklarımızı verin!

HABER MERKEZİ

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Limak İnşaat’ın yapımını üstlendiği Kuveyt Uluslararası Havalimanı şantiyesinde Türkiye’den çalışmaya giden 300’e yakın işçinin eylemi günlerdir devam ediyor.

Koronavirüs salgını sonrası hakları Limak yönetiminin haklarını ödemeden istifaya zorlayıp Türkiye’ye göndermek istenmesine karşı iş bırakma eylemi yapan işçiler, bir yandan da Limak yetkililerinin güvenlik güçlerini devreye sokma tehdidine karşı direniyor.

Tazminatlarını, içeride kalan maaşlarını ve diğer özlük hakları ödenmeden gönderilmek istenen işçilerin İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’nın öncülüğünde (İYİ-SEN) devam ettirdiği ses getiren eylemleri üzerine şirket görüşme talep etti. Ancak “pazarlık” yapmaya çağıran ve işçileri almaları gerekenden çok daha az ücrete razı etmeye çalışıp diğer haklarını da vermeyen şirket, işçilerden daha kararlı bir yanıt aldı.

Şirkete “Pazarlık yapmayın hakkımızın verin!” diye seslenen işçiler, direnişlerini daha kararlı şekilde sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.